Článek
Součástí podmínky bylo, že se musí Navalnyj pravidelně hlásit na místním trestním inspektorátu. Tuto povinnost vědomě porušoval a bez řádného vysvětlení či omluvení se ke kontrolám nedostavoval, tvrdí vězeňská služba. Soud mu proto 4. srpna 2017 prodloužil podmíněný trest o jeden rok až do 29. prosince 2020.
Na protestech proti zadržení Navalného zadrželi přes 4000 lidí, Zeman v tom vidí šaškárnu
Opozičník ale považuje tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Vězeňská služba uvedla, že Navalnyj od 1. ledna do 17. srpna loňského roku opakovaně porušoval povinnosti spojené s podmíněným trestem. Po každém porušení dostal oficiální varování, že jeho podmíněný trest se může zrušit a nahradí se nepodmíněným trestem.
Vzhledem k tomu, že se jednání opakovalo, vězeňská služba ho poté zapsala na seznam hledaných osob a soudu předložila návrh na změnu trestu. „Tento návrh je považován za legální a přiměřený. S přihlédnutím k výše uvedenému má prokuratura v úmyslu obhájit svůj postoj během jednání soudu," napsala v prohlášení generální prokuratura.
Navalnyj bude 30 dnů ve vazbě, rozhodl soud v procesu na policejní stanici
Jak dříve řekl agentuře TASS zástupce ředitele ruské vězeňské služby Anatolij Jakunin, je takový postup běžnou praxí. Jen v roce 2019 soudy rozhodly o zrušení podmíněných trestů a změně ve výkon trestu ve více než 15 tisících případů.
Navalnyj se měl dopustit loni 2. června také trestného činu pomluvy. V době, kdy Rusko čekalo důležité hlasování o ústavní reformě a v médiích kolovala různá agitační videa, nazval Navalnyj ruské občany vystupující ve videích úplatnými lokaji, ostudou země a zrádci. Mezi těmi, kteří ve videích promlouvali, byl ovšem také 93letý veterán druhé světové války Ignác Sergejevič Artemenko. A právě za jeho pomluvu Navalnému nyní hrozí další soud.