Článek
Prvotní výroba dronů v závodě v Jelabuze, na který počátkem dubna zaútočily ukrajinské bezpilotní letouny, se hodně opírala o studenty z okolních technických škol. Nebylo jich však dost, aby uspokojili ambice Moskvy. K rozšíření výroby dronů Rusko potřebovalo další pracovníky. Podle The Wall Street Journal vedení závodu začalo hledat v Africe.
Proto si Rusové ještě loni pronajali sál ve škole v ugandské metropoli Kampale a zahájili sérii prezentací. Studentkám nabídli pracovní místa s trojnásobně vyšším platem, než by dostaly doma, s letenkou, ubytováním zdarma a diplomem za účast na pracovním studijním programu. Studentkám promítali video, které je mělo k cestě do Ruska přesvědčit.
„Propagační videa z Jelabugy ukazovala studenty jezdící po chodbách školních budov za zvuku techna na skateboardech. Nabídli jim bezmála tisíc dolarů měsíčně (22 650 korun), což je téměř dvojnásobek průměrného platu v Rusku,“ uvedl list.
Od té doby se do zvláštní ekonomické zóny vydala tisícovka žen a dívek, tvrdí ugandští úředníci s tím, že letos se k nim přidá dalších 1000 „studentek“.
Moskva uzavřela dohodu o výstavbě závodu na výrobu dronů v Jelabuze ke konci roku 2022. Rusové tehdy odletěli do Teheránu s lukrativní nabídkou: Íránci měli dostat po dokončení výstavby 1,7 miliardy dolarů (38,5 mld. korun), přičemž část měla být ve zlatých prutech. Odhalila to v únoru hackerská skupiny „Prana Network“, která uvedla, že napadla e-mailové servery spojené s íránskými revolučními gardami.