Článek
Své rozhodnutí zdůvodnila soudkyně Taťjana Leskinová podle listu Kommersant tím, že případ nespadá do jurisdikce soudu.
Soudkyně podle deníku 4. dubna přijala k dalšímu posouzení žalobu Nikolaje Suvorova z města Balakovo, podle které je Putina záhodno zbavit funkce "jako nepřítele lidu, přítele oligarchů a hodnostářů, za rozkradení Ruska a za zbídačení ruského lidu, za obohacení hodnostářů, bankéřů a zlodějských miliardářů".
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Soudkyně stanovila také termíny, do kdy má prezident reagovat a žalobce předložit důkazy a kdy se mělo konat soudní jednání. Následně ale smetla případ ze stolu s vysvětlením, že termíny byly stanoveny chybně a že neměla možnost rovnou žalobu zamítnout.
Dva pokusy u Nejvyššího soudu
Suvorov se loni dvakrát pokoušel Putina napadnout u Nejvyššího soudu. Ten však v obou případech žalobu zamítl s tím, že prezidenta lze sesadit jedině procedurou tzv. impeachmentu, tedy ústavní žaloby.
Prezidenta podle ústavy chrání nedotknutelnost, což znamená, že jej nelze volat k zodpovědnosti ani trestně stíhat.
Server Newsru.com v této souvislosti připomněl, že opoziční předák Alexej Navalnyj se marně pokoušel v Moskvě podat žalobu na Putina kvůli porušení protikorupčního zákona. Moskevský soud odmítl žalobu přijmout právě s odvoláním na nedotknutelnost hlavy státu, zaručenou ústavou.
Putin v panamáku
O Suvorovově žalobě informovala mimo jiné rozhlasová stanice Echo Moskvy, která si povšimla také plakátu na moskevské zastávce zvěčňujícího Putina v panamáku – ve zjevně narážce na aféru okolo údajného proprání dvou miliard dolarů v daňových rájích Putinovým přítelem.
Státní média pominula jak ruskou stopu ve skandálu okolo uniklých panamských dokumentů, tak údajně chystaný proces u saratovské justice, který - soudě podle osudu Navalného žaloby - patrně skončí dříve, než začne.