Článek
„Král včera odpoledne nečekaně zemřel,“ stálo v krátkém textu na fotografii datované 18. března 2024 a připsané Královské informační službě. Údajný oficiální dokument na první pohled vypadal jako hlavičkový papír s královským erbem.
Ruský zpravodajský telegramový kanál Mash, který sleduje 2,3 milionu lidí, na ruských sociálních sítích rozšířil zprávu jako první: „Zemřel britský král Karel III, informuje Buckinghamský palác. Syn Alžběty II. nastoupil na trůn před necelým rokem – korunovace se odehrála 6. května 2023. Bylo mu 75 let.“ Později své tvrzení opravil a připustil, že šlo o fake news.
„Kachnu“ nicméně stihla převzít řada dalších ruskojazyčných médií, a to i na Ukrajině.
Vlajka na půl žerdi
Na sociální síti X Elona Muska se podle německého listu Bild zaplaveného ruskou propagandou slovní spojení „král Karel“ stalo během několika hodin „trendem číslo jedna v Německu“ s více než 75 000 zmínkami o příspěvcích.
Důvod: četné účty na sociálních sítích šířily další falešnou zprávu o brzkém potvrzení z královského paláce v Londýně. Rádoby zpravodajské platformy dokonce hlásaly, že objevily vlajku Spojeného království před Buckinghamským palácem spuštěnou na půl žerdi.
Toto prohlášení podnítilo celosvětové spekulace o královské rodině a získalo takovou váhu, že britské velvyslanectví na Ukrajině a v Rusku muselo vydat prohlášení, v němž tato tvrzení vyvrátilo.
„Rádi bychom vás informovali, že zpráva o úmrtí krále Karla III. je falešná,“ napsala britská ambasáda v Kyjevě na síti X, dříve Twitteru. Podobně reagovalo velvyslanectví v Moskvě.
Palác dementuje
Do situace byl vtažen i Buckinghamský palác, který ruské tiskové agentuře TASS sdělil, že se jedná o tzv. fake news. „S potěšením potvrzujeme, že král nadále plní své pracovní povinnosti a věnuje se soukromým záležitostem,“ upozornil a zveřejnil aktuální video zachycující Karla III.
Dementi na kanálu Mash se objevilo po třech hodinách: „Odvolání (informace), byli jsme příliš rychlí, zpráva se ukázala jako falešná. Připomínáme, že před několika měsíci mu byla diagnostikována rakovina a musel podstoupit operaci prostaty.“
V té chvíli však již bylo na nápravu pozdě. Šokující falešnou zprávu o smrti britského krále si přečetly miliony lidí.
Podle expertů není zcela jasné, za jakým účelem byla kachna stvořena. Zajímavé podle německého Bildu je, že tuto lež nešířila ruská státní média.