Článek
O incidentu se na okraj zasedání NATO zmínila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Více podrobností ovšem neuvedla. Kdy k incidentu došlo, tedy není v tuto chvíli jasné.
Vyjádřit se k incidentu odmítl i mluvčí německého ministerstva zahraničí. Sdělil jen, že pravidla na moři a ve vzdušném prostoru někdo občas poruší. „A pak jde o to, aby námořnictvo nebo letectvo odpovídajícím způsobem a s rozmyslem reagovaly, působily tak, aby se snížilo napětí,“ dodal podle ČTK.
Baerbocková ovšem zdůraznila, že se v Baltském moři objevuje stále více lodí, které obcházejí protiruské sankce.
Podle deníku Bild se vrtulník účastnil průzkumné mise v rámci zvýšeného dohledu v regionu.
Poškození kabelů v Baltském moři je sabotáž, prohlásil německý ministr
Baerbocková dále uvedla, že Německo posílí dohled nad ropovody a datovými kabely v Baltském moři. Rozšířena má být také ochrana kritické infrastruktury. Důvodem je nárust hybridních útoků ze strany Ruska a jejich spojenců.
Jako příklad ministryně uvedla rušení GPS signálu v okolí Baltského moře nebo poškozování internetových kabelů.
Například v listopadu byly přerušeny podmořské optické kabely, které spojovaly Litvu a Švédsko a Finsko a Německo. Hovoří se o tom, že se jednalo o sabotáž. Pozornost se zaměřila především na čínskou loď I Pcheng 3, která se v dané době nacházela v oblasti poškozených kabelů.
„Nikdo nevěří, že byly tyto kabely přeťaty náhodou. Také nechci věřit verzím, že tyto kabely nechtěně poškodily kotvy. Proto musíme říct, aniž bychom věděli, kdo je přesně zodpovědný, že jde o hybridní akci. A také musíme předpokládat, aniž bychom to zatím věděli, že jde o sabotáž,“ uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius, kterého citoval britský deník The Guardian.