Článek
Případ se týká celkem 59 civilních letadel a helikoptér, některé z těchto strojů podle listu skončily v zemích „nepřátelských“ vůči Rusku.
Nejméně tři vrtulníky Mi-8 se přímo účastnily bojů na straně Ukrajiny proti ruské armádě. Nákladní letadla po zmizení z Ruska Il-76 létala s vypnutými transpondéry, takže jejich trasy nešlo zjistit, píše deník Izvěstija.
Kauzu odstartovaly nesrovnalosti při auditu záznamů civilních letadel, které ruské ministerstvo dopravy provedlo v červenci 2023. Zaměstnanci Rosavijacije podle obvinění neoprávněně schválili vyjmutí letadel a vrtulníků z jurisdikce Ruska bez všech potřebných dokumentů a poskytli „protichůdné a nespolehlivé informace o poloze letadel mimo Rusko“, napsal list poněkud neurčitě s odkazem na zdroj z ruského ministerstva dopravy.
Aeroflot ruší všechny lety do zahraničí. Bojí se zabavování pronajatých letadel
Federální bezpečnostní služba (FSB) zahájila trestní řízení pro nedbalost a zneužití pravomoci proti „několika zaměstnancům federálního úřadu pro leteckou dopravu“, napsal ruský deník. Zaměstnanci jsou podezřelí, že nezákonně umožnili vývoz civilních letadel a helikoptér do „nepřátelských zemí“.
List podotýká, že za zneužití pravomoci hrozí až sedm let vězení a že není vyloučeno, že budou obviněni další lidé. Podle deníku byla právě tato kauza důvodem, proč loni v srpnu skončil ve funkci Alexander Něradko, který ruské letecké agentuře šéfoval 14 let.
Trestně stíhaní jsou pověřená vedoucí oddělení inspekce bezpečnosti letového provozu Kristina Byvalinová a zástupce vedoucího oddělení státní registrace civilních letadel Pjotr Kozyrev. Stíhaná je také bývalá zástupkyně Byvalinové Anna Žilcovová, na jejímž pracovišti se loni v červenci našel protiválečný plakát, podotkl web Izvěstija.
Kreml záležitost odmítl komentovat. „Tyto otázky by měly být adresovány vyšetřovacím orgánům, v tomto případě se provádějí vyšetřovací úkony a nemáme právo se k nim vyjadřovat,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov podle ruského serveru RBK.