Hlavní obsah

Putinův projev k národu: Ekonomicky jsme předstihli Německo i Japonsko

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ruská ekonomika zůstává stabilní bez ohledu na vnější tlaky. Hospodářský růst může letos dosáhnout 3,9 až čtyř procent HDP, uvedl ruský prezident Vladimir Putin během pravidelné bilanční tiskové konference. Pokud jde o ekonomický objem, Rusko je podle šéfa Kremlu na prvním místě v Evropě a na čtvrtém místě ve světě, ale „nesmí usnout“.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin během bilanční tiskové konference v prosinci 2024

Článek

„Mezinárodní finanční a ekonomické instituce umístily Rusko na první místo v Evropě z hlediska ekonomického objemu, z hlediska parity kupní síly a na čtvrté místo na světě. Čína, Spojené státy a Indie jsou napřed. Loni jsme předstihli Německo a letos Japonsko. To ale není ukazatel, na kterém bychom měli usnout,“ přesvědčoval obyvatele Ruska.

Přiznal růst cen a zdražování základních potravin. Podle infografiky, která se objevila na velkoplošné obrazovce v sále, je zdražování nejpalčivější na území Kamčatky, Sachalinské a Kaliningradské oblasti, Chabarovském území a v Irkutské oblasti. Podle šéfa Kremlu ovlivňují růst cen sankce, ale také chyby na straně úřadů.

„Samozřejmě že do určité míry mají vliv sankce, nemají klíčový význam, ale přesto se tak či onak odrážejí (v růstu cen), protože zvyšují náklady na logistiku,“ uvedl Putin a dodal: „Ale jsou tu také subjektivní faktory, jsou tu také naše nedostatky.“

Kromě domácích a zahraničních novinářů jsou v sále, kde se koná bilanční tisková konference ruského prezidenta Vladimira Putina, i známé mediální osobnosti jako například Xenia Sobčaková, generální ředitel televizního Kanálu 1 Konstantin Ernst a mnozí další.

Rusko chystá návrat k potravinovým lístkům. Chudí nemají na jídlo

Evropa

Situace ale zdaleka není tak růžová, jak ji Putin popisuje. Oficiálně dosahuje inflace v Rusku 8,6 procenta, ale ve skutečnosti je podle analytiků nejméně dvakrát vyšší. Ruská centrální banka kvůli tomu nedávno zvýšila úrokové sazby na 21 procent a brzy má být hůř. Už v pátek se očekává, že centrální banka sazbu zvýší, a to až na 23 procent, což by byla nejvyšší úroveň od začátku války na Ukrajině. Tak vysoké úrokové sazby znamenají existenční riziko pro velké množství firem. Na zemi také tvrdě dopadají ekonomické sankce Západu.

„Zatím jejich ekonomika hodně žila z polštáře, který měla našetřený,“ uvedl datový ekonom Petr Bartoň. Podle něj ale Rusové už ze svých rezerv ujedli příliš. „Je to taková Potěmkinova vesnice, kdy navenek všechno vypadá, že je relativně v pořádku, ale uvnitř se ten stroj rozkládá,“ řekl.

Upozornil rovněž na slabý rubl, který způsobuje, že si Rusko může za své vývozy nakoupit stále méně zboží z ciziny. A úrokové sazby podle něj klesnout nemohou, protože to by rubl nadále oslabilo.

Podle informací serveru kurzy.cz je Rusko s HDP podle parity kupní síly jedenáctou největší ekonomikou světa a pátou největší v Evropě. Před ním je Německo, Velká Británie, Francie a Itálie.

Putin dál zvyšuje výdaje na armádu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám