Článek
Příslušníci ruských ozbrojených sil v minulosti řídili řadu povstaleckých ofenzív a po provedení útočné operace se rychle stáhli, píše AP. Teď ale Rusko svou vojenskou přítomnost v Donbasu minimalizuje.
Moskva se tak zřejmě snaží přesvědčit Západ o možnosti zrušení protiruských sankcí, které byly uplatněny po loňské anexi Krymu a vyhlášení samozvaných lidových republik v Doněcké a Luhanské oblasti.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vrchní velitel NATO v Evropě Philip Breedlove nedávno řekl, že podle špionážních informací, které má Aliance k dispozici, cvičí separatisty 250 až 300 ruských instruktorů a poradců. Podle AP působí na Donbasu přibližně stejný počet ruských vojáků ve zbrani.
Dobrovolně nebo na dovolené
Ještě v únoru přitom podle londýnského vojenského analytika Igora Suťagina bojovalo na Ukrajině kolem 9000 ruských vojáků. Toto číslo ale nebylo nikdy ověřeno. Moskva přítomnost svých pravidelných jednotek v Donbasu popírá, připouští ale, že v povstaleckých jednotkách bojují ruští dobrovolníci, případně vojáci na dovolené.
Povstalci přiznávají, že vojenský materiál a munici dostávají z Ruska.
„Není co skrývat, Rusové tu byli. Překročili hranice a rychle odešli,” řekl novinářům povstalecký bojovník Alexej, který se zapojil do únorových bojů o strategické město Debalceve.
„Naši bratři nám pomáhají,” řekl jeho kolega Andrej. Zatímco ve výzbroji vzbouřenců jsou jen starší tanky T-72, Rusové prý na Ukrajině nasadili do bojů novější T-90.
Podle velení NATO Moskva v minulých měsících přesunula do Donbasu na tisíc kusů těžkých zbraní.