Článek
Verdikt skoncoval s nejistotou panující od chvíle, kdy ústavní soud 28. listopadu nařídil přepočítat hlasy odevzdané v prvním kole, ve kterém 24. listopadu překvapivě uspěl proruský kritik NATO Calin Georgescu.
Soud o přepočítání hlasů rozhodl jednomyslně po stížnosti na hlasování ze strany jednoho z menších neúspěšných kandidátů. Podle odborníků a politiků panovalo podezření, že se na výsledku voleb mohlo podepsat zahraniční vměšování, které naznačoval nebývalý nepoměr mezi průzkumy a výsledkem hlasování. Rumunsko je spojencem Ukrajiny, která čelí ruské invazi, připomíná Reuters.
Vítězný kandidát Georgescu se 8. prosince utká se šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elenou Lasconiovou, která se do druhého kola dostala jen s velmi těsným náskokem 3000 hlasů nad třetím umístěným, sociálnědemokratickým premiérem Marcelem Cioalacuem.
TikTok ovlivnil kampaň v rumunských prezidentských volbách, rozhodl soud
V neděli 1. prosince se v Rumunsku konaly rovněž parlamentní volby, v nichž po sečtení bezmála všech hlasů vyhráli vládní sociální demokraté (PSD) s 26 procenty hlasů, ale krajně pravicové strany získaly třetinu křesel v novém zákonodárném sboru. Druhý skončil Svaz pro jednotu Rumunů (AUR) s 19 procenty. Do parlamentu by se měly těsně dostat i další dvě krajně pravicové strany, píše v pondělí rumunský tisk.
To, kdo bude sestavovat vládu, bude nakonec záviset na tom, kdo vyhraje prezidentské volby, protože prezident jmenuje premiéra na základě parlamentní většiny, připomíná Reuters.