Článek
Na Rumunsko, které s Ukrajinou sdílí 650kilometrovou hranici, padaly v uplynulém roce i letos opakovaně úlomky ruských dronů, které Moskva poslala, aby udeřily na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, připomněla agentura Reuters. Jen za tento měsíc rumunská armáda zaznamenala čtyři případy, kdy drony zřejmě narušily rumunský vzdušný prostor.
Návrh zákona, který byl v pondělí předložen k veřejné diskusi, stanovuje podmínky, za nichž bude Rumunsko moci sestřelovat drony, ale i pilotované letouny. Dělo by se tak v případech, kdy by představovaly nebezpečí pro rumunské obyvatele a jejich majetek.
„Vojenské operace v Černém moři, masivní nárůst používání bezpilotních letadel, ať už vojenských, nebo upravených pro vojenské účely, nadále vytvářejí velká rizika na hranicích s Ukrajinou,“ uvádí se v návrhu zákona.
„Na úrovni Evropské unie pokračuje úsilí o jednotný přístup k bezpilotním letadlům, jakož i o stanovení opatření proti rizikům,“ praví se v dokumentu.
Opatření navrhovaná pro pilotované letouny jsou postupná: od zjištění polohy a totožnosti až po pokus o kontakt, zachycení a varovné výstřely. Pilotované letadlo letící bez povolení by mohlo být zničeno pouze v případě, že by provádělo útok nebo se chovalo agresivně.
Rumuni kvůli zastaralé legislativě nemohou sestřelovat ruské drony
Bezpilotníky by bylo možné v závislosti na míře ohrožení zničit, zneškodnit nebo nad nimi převzít kontrolu. Zničení, které až dosud kvůli zastaralé rumunské legislativě nepadalo v úvahu, je ale až poslední možností.
Podle navrhovaného zákona by se v souladu se smlouvami o kolektivní obraně s členem NATO a EU mohly jakékoli akce účastnit i spojenecké systémy přítomné v Rumunsku.