Článek
Rumunský resort obrany uvedl, že nová omezení vešla v platnost ve středu 13. září. Podle oficiálního prohlášení omezení platí až do výšky 4000 metrů.
„V těchto zakázaných oblastech nesmí létat žádná pilotovaná ani bezpilotní letadla, s výjimkou státních letadel,“ píše se v tiskové zprávě rumunského ministerstva obrany, na kterou odkazuje agentura Unian. Výjimku přitom bude mít i letiště v rumunském městě Tuleca, které leží v tomto pásu a slouží zejména civilním letům.
První omezení letů v blízkosti ukrajinských hranic zavedla Bukurešť už loni v květnu. Tehdy šlo o osmikilometrový okruh do maximální výšky 1000 metrů, a to po celé, zhruba 650 kilometrů dlouhé hranici s Ukrajinou.
„Na pozadí nárůstu ruských útoků na ukrajinské přístavy na Dunaji byla přijata nezbytná opatření k rozšíření omezení s cílem zajistit účinnější monitorování a kontrolu vzdušného prostoru,“ uvedly v prohlášení rumunské úřady, které tak odkazovaly na tři ruské drony, jejichž trosky v první polovině září dopadly na rumunské území.
Protiletecké kryty
Rumunsko tento týden začalo na jednom místě u ukrajinských hranic stavět protiletecké kryty, které mají za úkol ochránit místní obyvatele před případným ruským útokem. K tomuto kroku přitom země přistoupila právě kvůli nalezeným troskám ruských dronů.
Betonové konstrukce krytů mají 9,6 metru na délku a dva metry na šířku. Výška vnitřního prostoru přitom bude 1,5 metru. Na stavbě, která už probíhá, se podílí zhruba padesát vojáků.
Rumunský prezident Klaus Iohannis v sobotu uvedl, že nálezy úlomků dronu naznačují, že došlo k „naprosto nepřijatelnému narušení suverénního vzdušného prostoru Rumunska, člena NATO“. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně sdělil, že nic nesvědčí o záměru Ruska zaútočit na členskou zemi NATO. Incident ale označil za destabilizující.