Článek
MRCC uvedla, že zachránila všech 12 členů posádky lodi Seama. Původní zdroj uvedl, že se jednalo o rumunskou loď, později ale vyšlo najevo, že plula pod vlajkou afrického státu Togo. Všichni byli přitom převezeni k lékařskému ošetření do přístavu Sulia, který se nachází v těsné blízkosti Ukrajiny.
O nájezdu na minu informovali členové posádky. K výbuchu přitom mělo dojít asi 40 kilometrů od pobřeží. Podle CNN však rumunské úřady zatím neuvedly, co výbuch způsobilo.
The Romanian Agency for Saving Human Life at Sea : cargo ship #SEAMA,Togo flag & 12 crew,requested evacuation from the board.The crew was picked up and safely handed over to the ambulance in Sulina Port at 08:25.
— Radu Tudor (@RaduTudor1970) September 20, 2023
No one is hurt. #Romania#Sulina#explosion pic.twitter.com/oOZsBaLthe
Rumunský ministr dopravy Sorin Grindeanu podle serveru Digi24 uvedl, že zatím nebyla zjištěna příčina výbuchu. „MApN (rumunské ministerstvo obrany, pozn. red.) vyslalo do oblasti loď s potápěči, aby vyšetřili, zda příčinou výbuchu byla (námořní) mina nebo výbuch ve strojovně,“ uvedl Grindeanu.
Server Fleetmon, který se zabývá sledováním lodí a námořním zpravodajstvím, uvedl, že posádka lodi vyslala nouzový signál ve středu ráno kolem 06:50 místního času.
Rumunsko omezilo vzdušný prostor u hranic s Ukrajinou
Zatím se nepotopila, ale nabírá vodu
Poslední pozici přitom sledovací zařízení tohoto plavidla mělo odeslat v pět hodin ráno místního času. Podle fotografií, které má Fleetmon k dispozici, se loď zatím nepotopila. Má ale nabírat vodu, což k jejímu klesnutí pod vodní hladinu zřejmě povede.
Loď Seama měla vyrazit 12. září z jednoho z tureckých přístavů. Cílovou stanicí přitom měl být ukrajinský přístav Izmajil, ze kterého se vyváží ukrajinské obilí a další produkty a který se velmi často stává cílem ruského ostřelování.
Na rumunské území v posledních týdnech dopadly trosky tří ruských dronů, které s největší pravděpodobností směřovaly právě na ukrajinský přístav Izmajil.
Při pádu toho třetího úřady v rumunském městě Galati před náletem varovaly obyvatele a vybízely je, aby se odebrali do sklepů či krytů.
„Posádka vrtulníku IAR 330 Puma rumunského letectva identifikovala úlomky, které mohly pocházet z dronu, rozptýlené na ploše několika desítek metrů,“ uvedlo podle agentury Reuters v prohlášení rumunské ministerstvo obrany.
Trosky přitom měly být nalezeny v oblasti města Tulcea. To se nachází přes řeku od ukrajinského Izmajilu, kde nálety ruských dronů pravidelně poškozují přístavní infrastrukturu.