Článek
Potru společně s jeho kumpány zadržela rumunská dopravní policie v sobotu, když s obrovským arzenálem zbraní a velkým obnosem peněz mířil do Bukurešti. Ve vozidlech se nalezly jak dlouhé zbraně, tak krátké nebo i slzný plyn.
Policie jej propustila v úterý poté, co vyšetřovatelé provedli domovní prohlídku. Při ní našli dva miliony eur v hotovosti (přes 50 milionů korun), zbraně, mačety, meče a profesionální drony, které Potrova skupina údajně chtěla použít „k podněcování některých osob k páchání trestné činnosti během nepovolených veřejných shromáždění a k jejich odměňování“, uvedl britský deník.
Horațiu Potra, the head of a Romanian mercenary group operating in Africa and a close associate of Călin Georgescu, has been arrested on suspicion of planning to use firearms, bladed weapons, and money to incite mass violence during pro-Georgescu public gatherings. pic.twitter.com/NJwTf4opFv
— Daractenus (@Daractenus) December 9, 2024
Rumunské úřady mu následně zakázaly účastnit se jakýchkoli veřejných shromáždění a musí na kotníku nosit elektronický náramek, který sleduje jeho pozici.
Rumunsko zrušilo rozjeté prezidentské volby
Právnička Potry Christina Mondeaová odmítla komentovat, kde přišel k takové spoustě peněz nebo proč měl u sebe arzenál zbraní. Uvedla však, že Potra údajně do Bukurešti přiletěl teprve nedávno z Konga a byl zadržen při cestě z letiště, když jel navštívit své děti.
Byli spolu na farmě
V sobotu, tedy nedlouho poté, co došlo ke zrušení prvního kola prezidentských voleb, se Georgescu nacházel na farmě Jbara Horses, kde se sešel nejen s Potrou, ale také s několika muži, které rumunská dopravní policie společně se šéfem polovojenské organizace zadržela. Prozradilo ho video, které umístil na sociálních sítích. Jede v něm na koni, který patří Mohamedovi Jbarovi. „To je můj kůň,“ sdělil novinářům v reakci na video s tím, že ty muže, se kterými Potru byl, neznal.
Georgescu původně popřel, že by Portu znal, v pondělí jej ale konfrontovali s fotografiemi, na kterých jsou zachyceni spolu. Na to odpověděl, že si přesně nepamatuje, kdy Potra viděl naposledy, a přiznal, že na ranči skutečně byl, a to na lekcích jízdy na koni.
„Ale to neznamená, že jsem měl schůzky, o kterých se teď mluví,“ hájil se.
Bohatá historie napojená na Rusko
Haratiu Potra dříve bojoval ve francouzské cizinecké legii a před 30 lety byl osobním strážcem katarského emíra. Organizoval také výcvikové tábory nebo tábory přežití, píše rumunská televize. Je také zakladatelem polovojenské organizace Asociatia RALF, která posílá vojáky do Konga.
V roce 2011 ho soudci v rumunském městě Sibiu odsoudili na dva roky a osm měsíců podmíněně za vytvoření zmíněné polovojenské skupiny, která kromě Konga působí mimo jiné také ve Středoafrické republice. To dává britský deník FT do souvislosti s ruskou polovojenskou skupinou wagnerovců, která v Africe do jisté míry stále působí dodnes.
Zároveň FT uvedl, že Potra má až zarážející podobu s exšéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem, který za dosud nevysvětlených okolností loni zahynul při pádu letadla Rusku.
#DRC's secret white Army
— ever ruler (@everruler14029) January 14, 2023
A white, elderly man dressed in civilian clothes but holding an AK-47 assault rifle, stands between two Congolese soldiers on a road north of Goma. This man is a seasoned mercenary from Romania: Horatiu Potra. pic.twitter.com/rNzBwftvz2
Potra nicméně jakékoli vazby na Rusko, wagnerovce či Prigožina odmítá, píše FT s tím, že argumentuje, že když v roce 2016 a 2017 působil ve Středoafrické republice, wagnerovci v zemi ještě nebyli. Ti podle oficiálních informací zahájily svoji činnost v zemi až v roce 2018.
TikTok ovlivnil kampaň v rumunských prezidentských volbách, rozhodl soud
Zakladatel Asociatia RALF má navíc silné konexe na bývalého ruského velvyslance v Bukurešti Valeriho Kuzmina. Televize Digi 24 uvedla, že získala několik fotografií, které ukazují Potru v doprovodu s určitými lidmi z Číny a Ruska. Na nejméně dvou z nich je právě s Kuzminem.
Potra zároveň na facebooku točil videa, ve kterých se opíral do současné demokratické prozápadní rumunské vlády.
„Dobrý den, starostové a politici, kteří stojíte 30 let v čele Rumunska. Lépe řečeno, kteří jste Rumunsku ukradli 30 let. Víme, že oceňujete západní hodnoty, což dělá většina Rumunů. Oceňujeme je všichni, kvůli zadlužení rumunského lidu liberalizací trhu je toho ale hodně k diskusi. Všichni jste zrádci země sloužící cizím zájmům,“ prohlásil na jednom videu.
Călin Georgescu, ultranacionalistický kandidát a obdivovatel ruského diktátora Vladimira Putina, s více než 22 procenty zvítězil v prvním kole rumunských prezidentských voleb, které se konalo na konci listopadu. Rumunská volební komise ale první kolo zrušila, a to kvůli ruskému vměšování.
K rozhodnutí došlo v pátek poté, co Nejvyšší rada pro obranu země odtajnila dokumenty, podle nichž kampaň Georgescua byla „výsledkem manipulace zvenčí“. To už po sečtení výsledků prvního kola dokazovala i podivná tiktoková kampaň, který trvala pouze asi týden.
Společnost TikTok nejprve uvedla, že se nic zvláštního nestalo, později ale přiznala, že „zablokovala skupinu účtů“ podporujících proruského kandidáta. Představitel TikToku dodal, že před volbami bylo odstraněno 66 tisíc proruských falešných účtů a deset milionů proruských falešných sledujících Georgescua.