Hlavní obsah

Rumunský ústavní soud nařídil přepočítat hlasy z prvního kola prezidentských voleb

Bukurešť

Rumunský ústavní soud nařídil ve čtvrtek přepočítat hlasy z prvního kola prezidentských voleb, v němž vyhrál 62letý ultrapravicový euroskeptik Calin Georgescu, který věří spikleneckým teoriím, kritizuje NATO a má blízko k Moskvě. Předvolební průzkumy mu dávaly šanci na zisk pěti procent hlasů, nakonec získal šokujících 23 procent a postoupil do druhého kola. V Rumunsku už vyšly tisíce lidí do ulic.

Foto: Andreea Campeanu, Reuters

Protest v Bukurešti proti Calinu Georgescuovi

Článek

Soud požádal volební komisi o přepočtení všech hlasů, uvedlo Politico. Komise se sejde odpoledne. Soud řešil stížnost dvou vyřazených kandidátů Sebastiana Popescua a Cristiana Terheșe, kteří požadovali, aby zrušil výsledky prvního kola. Terheș tvrdil, že část odevzdaných hlasů pro kandidáty, kteří odstoupili, byla nezákonně převedena na druhou Elenu Lasconiovou.

Popescu si zase stěžoval, že Georgescu neuvedl žádné zdroje pro svou kampaň. Má podezření, že Georgescu získal prostředky ze zahraničí. Tuto stížnost podal i volební komisi, která ji předala policii.

Zatímco výsledky přepočtení hlasů budou známy nejspíše v pátek, soud stížnost na anulaci zamítl s tím, že byla podána pozdě, uvedl server Deutsche Welle.

Georgescu vedl kampaň mimo mainstreamová média hlavně na facebooku a tiktoku. Tvrdí, že žádnou placenou kampaň nevedl a že vše dělali dobrovolníci. Jeden ze dvou Georgescuových účtů na tiktoku sleduje 274 000 lidí a má 3,7 milionu lajků, napsal list Mirror. Den před volbami měl jeho účet 52 milionů návštěv, uvedl server euronews.

V listopadu mu Ústřední volební komise BEC nařídila odstranit ze sítí všechny propagační materiály, protože nejsou v souladu s volebními pravidly. Georgescu to označil za pokus zastrašit jeho i jeho příznivce. Odpovědí byla zesílená kampaň na sociálních sítích.

Rumuni, kteří chtějí do Evropy a netouží po proruském obdivovateli fašistů, po ohlášení výsledků vyšli ve středu večer do ulic Bukurešti a demonstrovali proti Georgescuovi.

Žádost pozastavit platformu TikTok

Vysoce postavený představitel rumunského úřadu pro telekomunikace Pavel Popescu ve středu vyzval, aby v zemi nebylo možné využívat aplikaci TikTok do té doby, než se prošetří možná role platformy v prezidentských volbách.

„Vyzývám k pozastavení platformy TikTok v Rumunsku od 28. listopadu, dokud státní instituce neukončí vyšetřování manipulace prvního kola prezidentských voleb,“ uvedl podle agentury Reuters náměstek ředitele rumunského regulátora telekomunikací AnCom Pavel Popescu. Podezření má prý podložené důkazy.

Rumunská Národní rada pro audiovizi CNA současně vyzvala Evropskou komisi, aby prošetřila roli sítě TikTok, protože má podezření na „manipulaci s veřejným míněním“ a na využití algoritmů, které vypichovaly vyjádření podporující Georgescua.

V rumunských prezidentských volbách vede kromě premiéra překvapivě i proruský kritik NATO

Volby

TikTok obvinění podle listu The Guardian popřel: „Tyto zprávy jsou nepřesné a zavádějící, protože většina kandidátů byla na sociální síti TikTok a vítězové vedli kampaň i na jiných digitálních platformách.“

Otázce se bude ve čtvrtek věnovat i rumunská Národní rada obrany, které předsedá dosluhují prezident Klaus Iohannis. Jeho kancelář uvedla podle serveru Romanian Insider , že bude analyzovat „možná rizika pro národní bezpečnost vytvořenou státními a nestátními kybernetickými platformami působícími na volební proces“.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (DNSC) sdělil, že do jeho aktivit nepatří monitorování účtů na sociálních sítích a vyšetřování taktik a technik posouvání postů. Uvedl, že už loni podpořil zákaz užívání platformy TikTok veřejnými institucemi kvůli „významným rizikům pro kybernetickou bezpečnost a manipulaci s daty zejména ohledně ovlivňování veřejného mínění“.

Druhé kolo 8. prosince

Zatím není jasné, jak se přepočítání projeví na výsledcích. Podle těch stávajících měla být soupeřkou Georgescua ve druhém kole 8. prosince proevropská středová politička a bývalá novinářka Elena Lasconiová z Unie pro záchranu Rumunska (USR), která získala 19,17 procenta.

Bývalý premiér sociálnědemokratické PSD Marcel Ciolacu získal 19,15 procenta. Po své porážce rezignoval na funkce. Je to poprvé, kdy PSD nemá kandidáta v prezidentských volbách.

Hlasy Rumunů žijících v zahraničí zřejmě pomohly Lasconiové proti Ciolacuovi, získala jich 26,8 procenta, především však u nich bodoval Georgescu, který získal 43,3 procenta hlasů v rumunské diaspoře.

Lasconiová už v pondělí varovala, že Rumunsko nyní čelí „historické konfrontaci mezi těmi, kdo chtějí uchránit mladou rumunskou demokracii, a těmi, kdo chtějí návrat Rumunska do sféry ruského vlivu“. Georgescu podle ní otevřeně uznává Vladimira Putina, je otevřeně proti NATO a EU. „Je pro izolaci Rumunska, což nazývá neutralitou. Bez NATO je Rumunsko vydáno na milost Rusku,“ uvedla Lasconiová.

Vy nesmíte, máte proruské názory, zamítl rumunský soud političce prezidentskou kandidaturu

Evropa

Povrchnost TikToku je nový trend

Georgescu je obdivovatelem rumunských fašistů i Vladimira Putina. Rumunsko by se podle něj mělo učit z ruské moudrosti. Stavěl se proti základně protiraketové obrany NATO v Rumunsku. Nyní ale své výroky zmírnil. V úterý na svém facebookovém profilu uvedl, že nechce, aby Rumunsko opustilo NATO nebo EU a nebude ani blokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru. To by mu totiž ubralo voliče, protože Rumuni si přejí volně cestovat. „Jak jsem řekl, dělal bych všechno v našich národních zájmech,“ napsal Georgescu.

Rumunský Adevärul varuje před nárůstem povrchnosti: „Nejsmutnější pravdou je, že Rumuni nehlasovali pro Georgescua, protože by stáli za jeho názory a identifikovali se s jeho politikou a volebním programem. Kdybyste se zeptali jeho voličů, aby jmenovali čtyři nebo pět bodů z jeho volebního programu, nevěděli by, co říci, protože je neznají. Slyšeli ho mluvit a hlasovali pro něj. Povrchnost TikToku je nový trend. Sociální média přesvědčují lidi rychle během pár dní. TikTok je silnější než jakákoli vzdělávací instituce.“

Situace je o to komplikovanější, že se 1. prosince konají v Rumunsku parlamentní volby, jichž se účastní 31 stran a aliancí. V současnosti má nejvíc poslanců a senátorů sociálně demokratická PSD (109), následovaná Národně liberální stranou PNL (76), reformistickou proevropskou USR (39) a ultrapravicovou AUR (24). Očekává se, že posílí USR a AUR.

Rumunsku dochází trpělivost. Chystá zákon na sestřelování ruských dronů i letadel

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám