Článek
Langer připomněl nedávnou kontrolu, která ukázala, že hned devět dosavadních členských států propadlo při testech zapojení do informačního systému SIS One4All. Konkrétně jde o Belgii, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálii, Řecko a Nizozemsko.
Tento systém má být použit místo dosavadního SIS I. a obsahuje nový software, který umožní připojení nových členských zemí, řekl dále Langer. Dodal, že systém může fungovat jen tehdy, pokud ho zvládnou všechny země bez výjimky. Zaostávání starých členů tak ohrožuje rozšíření prostoru víc než údajné nedostatky členů nových.
Informace o nezvládnutí testů devíti starými členy se podle Langera rozšířila v kruzích takzvaného Salcburského fóra, při němž dnes druhý den v Innsbrucku jedná deset ministrů vnitra evropských zemí především o rozšíření schengenského prostoru. Podle Langera informaci potvrdil i evropský komisař Franco Frattini.
Langer podle svých slov požádal Frattiniho a portugalského ministra vnitra jako zástupce země, která nyní EU předsedá, aby vyzvali ty země, které při kontrole neuspěly, k okamžitému plnění harmonogramu zavádění systému tak, aby byly dodrženy termíny rozšíření. Tato výzva má být obsažena i v závěrečném dokumentu konference.