Článek
Bylo to poprvé, kdy Moskva prohlásila, že činí Spojené státy odpovědnými za úmrtí civilistů na ruské půdě, uvedla agentura Reuters. Toto obvinění následovalo po varování ruského prezidenta Vladimira Putina, že Západ si zahrává s ohněm a riskuje globální konflikt tím, že nechá Ukrajince střílet do hloubi ruského území zbraněmi, které jim dodal.
„Úlomky raket odpálených z amerických raketometů poslouží jako důkaz,“ nechala se v pátek slyšet Zacharovová, aniž uvedla, kolik lidí při údajném útoku minulý týden zahynulo, nebo předložila snímky zmíněných úlomků. Dodala, že bez přítomnosti západních vojenských poradců Ukrajinci nejsou schopni západní zbraně používat.
Později ruské ministerstvo obrany „vyztužilo“ tvrzení Zacharovové oznámením, že Ukrajinci zaútočili také na okupované ukrajinské město Luhansk americkými balistickými střelami ATACMS. Raket mělo být pět, přičemž čtyři z nich „sestřelila ruská protivzdušná obrana“ , tvrdilo ministerstvo. Jedna raketa ale podle něj zasáhla dva luhanské bytové domy, kde zemřeli čtyři lidé a dalších 43 utrpělo zranění.
Šéf ukrajinské správy Luhanské oblasti Artem Lysohor v reakci na tvrzení Moskvy uvedl, že při útocích na Luhansk byla zasažena čtvrť, kde se nachází letiště, opravna letadel, kasárna bývalé vojenské školy nebo trasa vedoucí k hranici s Ruskem, po které ruská armáda zásobuje invazní jednotky.
Rozhořčení, s nímž Moskva reaguje na rozhodnutí západních zemí povolit Ukrajině použít dodané zbraně k útokům na ruské území, stoupá. Prezident Vladimir Putin v této souvislosti pohrozil, že Moskva by mohla poskytnout zbraně dlouhého dosahu třetím zemím, které by jimi následně mohly zaútočit na cíle na Západě.
Americká zbraň udeřila v Rusku. Ukrajinci po souhlasu USA dlouho nečekali
Znovu také vytáhl „jadernou kartu“ a varoval, že Rusko nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud bude ohrožena jeho svrchovanost. Podle něj ruská jaderná doktrína počítá s použitím „všech dostupných prostředků“, pokud bude ohrožena bezpečnost země, uvedla agentura Reuters.
Ukrajinci o víkendu americkými raketami GLMRS odpálenými z HIMARS zasáhli místo v Bělgorodské oblasti, odkud Rusové nejspíš ostřelovali oblast Charkova. Zasáhli přitom ruský systém protivzdušné obrany S-400. Američané poskytli souhlas s použitím dodaných zbraní na Rusko ve čtvrtek 31. května.