Článek
„Řekl jsem, že je to dar od boha, a chci to dnes před tímto auditoriem zopakovat,“ pronesl během zahajovací řeči prezident země hostící klimatickou konferenci. „Ropa, plyn, vítr, slunce, zlato, stříbro, měď, všechno… jsou přírodní zdroje a země by neměly být obviňovány kvůli tomu, že je mají. A neměly by být obviňovány, že tyto zdroje přinášejí na trh, protože trh je potřebuje. Lidé je potřebují,“ pronesl Alijev podle AFP.
Prezident zahájil dvoudenní projevy světových státníků kritikou západních médií nebo klimatických aktivistů, kteří poukazují na historii země a její obchodování s ropou a plynem, psala agentura AP. Alijev je označil za pokrytecké, neboť největším producentem ropy jsou Spojené státy. „Když nás dnes nazývají petrostátem (ropným státem), není to fér a svědčí to o nedostatku politické kultury a znalostí. Podíl Ázerbájdžánu na světové těžbě ropy je dnes 0,7 procenta a na světové těžbě plynu 0,9 procenta,“ uvedl Alijev podle agentury Reuters.
Trump už má připravené odstoupení USA od klimatické dohody
Odlétám do ázerbájdžánského Baku na klimatickou konferenci COP29. Mým cílem je prosadit pragmatický přístup, který Česko dlouhodobě podporuje. Abychom mohli efektivně plnit klimatické cíle, musíme zároveň zůstat konkurenceschopní. pic.twitter.com/6utJ4YGNAH
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 11, 2024
„Podíl Ázerbájdžánu na celosvětových emisích zemního plynu činí pouze 0,1 procenta,“ tvrdil dále prezident a stěžoval si na to, co nazval „koordinovanou a dobře organizovanou kampaní pomluv a vydírání“ vůči jeho zemi poté, co byla zvolena jako hostitelská země pro konferenci COP29. Alijev dále prohlásil, že jeho země bude prosazovat odklon od fosilních paliv, ale je třeba podle něj zůstat „realističtí“.
Ázerbájdžán je bohatý na ropu i plyn a na jeho území se podle AP v 19. století nacházela první ropná pole na světě. Příjmy z produkce ropy a plynu tvoří zhruba 35 procent HDP země a téměř polovinu státního rozpočtu, uvedla AFP, podle níž se Baku chystá v příštím desetiletí zvýšit produkci zemního plynu o více než třetinu. Asi 75 procent energetického exportu země směřuje na evropské trhy.
Baku čelí tlaku, aby ukázalo pokrok od loňského závazku COP28 k přechodu od fosilních paliv, napsala v pondělí agentura Reuters. Příjmy země z ropy a plynu podle agentury tvořily loni 35 procent její ekonomiky, což je pokles z 50 procent o dva roky dříve. Tvrdí přitom, že tyto příjmy budou dále klesat na 22 procent do roku 2028.
Klimatická konference COP29 odstartovala v Baku v pondělí, vystoupení českého premiéra Petra Fialy je na programu ve středu.