Článek
Tresty pro okounějící zvědavce platily u našich západních sousedů již dříve, potvrdil Novinkám Igor Sirota, mluvčí českého automotoklubu (ÚAMK). Pokud je nějaký hříšník vyfasoval, jejich výše se většinou pohybovala mezi 40 a 100 eury. Razantní postihy začaly platit od letošního 1. ledna.
Politici vysvětlují důvod přísných trestů snahou umožnit záchranářům, hasičům a policistům klid na práci, ale také potřebou chránit soukromí těžce zraněných a obětí dopravních nehod.
Pravidlo záchranné uličky
„Ze statistik vyplývá, že například v roce 2014 se v Německu stalo 2,5 miliónu nehod. Naštěstí ne všechny provázela vážná zranění nebo úmrtí. Přesto jejich řešení a odstraňování komplikovali přihlížející lidé. Ti zpomalují provoz, pletou se záchranným složkám do práce a nezřídka působí další problémy či karamboly,“ napsal server Bussgeldkatalog.
Řidiči by také měli počítat s tím, že pokud poruší pravidlo takzvané záchranné uličky, pokuta bude velmi vysoká. Jde o povinnost vytvořit volně průjezdný pás mezi stojícími nebo jedoucími auty v případě průjezdu vozidel záchranného systému. Nejnižší pokuta je 200 eur, nejvyšší 320 eur, ztráta dvou bodů a měsíční zákaz řízení.