Hlavní obsah

Řím chce zpoplatnit přístup k fontáně di Trevi

Omezení a zpoplatnění přístupu k fontáně di Trevi, která patří k neslavnějším památkám v Itálii, zvažuje římská radnice. Podle listu Corriere Della Serra by turisté za vstup na náměstí Piazza di Trevi měli platit „symbolické“ jedno euro (25 korun), pro místní by byl zdarma.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Fontánu di Trevi neustále obklopují davy turistů.

Článek

Římský starosta Roberto Gualtieri opakovaně podle Corriere della Sera upozorňuje, že obrovské množství turistů, kteří se u fontány shromažďují a zcela zaplní okolní náměstí, představuje velký problém.

„Projít náměstím je často zhola nemožné, člověk se tudy musí doslova probít,“ konstatoval. Na neúnosnou situaci a problémy s velkým množstvím turistů u fontány podle něj často upozorňuje i městská policie, která řeší nejrůznější incidenty včetně vandalismu. Jeden z nejohavnějších případů mají na svědomí ekologičtí extremisté, kteří fontánu zaneřádili barvou.

Aktivisti vtrhli do ikonické Fontány di Trevi v ŘíměVideo: Reuters

Návrh radního pro cestovní ruch Alessandra Onorata na zpoplatnění přístupu k fontáně di Trevi a omezení počtu lidí, kteří se tam dostanou, má podle listu na radnici podporu.

Barokní fontána di Trevi patří k nejvyhledávanějším památkám v centru Říma a k nejznámější kašnám v italské metropoli. Turisté do ní často házejí mince a věří, že se jim tak splní přání vrátit se do Říma.

Z fontány, kterou proslavila mimo jiné „koupací“ scéna Anity Ekbergové a Marcela Mastroianniho z filmu Sladký život Federica Felliniho, se ročně vyloví mince v hodnotě více než 1,4 milionu eur (přes 35 milionů korun). Převezme je organizace Caritas, která je rozdělí na nejrůznější charitativní účely.

Fontána di Trevi se budovala 30 let

Římskou fontánu di Trevi na náměstí Piazza di Trevi vytvořil stavitel Nicola Salvi v letech 1732 až 1762 v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu.

Vycházel přitom z návrhu slavného sochaře, architekta a malíře Giana Lorenza Berniniho.

Voda do fontány přitéká z větší části podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 př. n. l.

Kanál zásoboval vodou Agrippovy lázně na Campus Martius nedaleko Pantheonu.

Související články

Výběr článků

Načítám