Článek
Po oznámení výsledku hlasování zavládla v parlamentu napjatá atmosféra. Výsledek hlasování, kdy 79 poslanců podpořilo Rašiho, zpochybnila slovenská opozice. Strana Progresivní Slovensko navrhla volbu předsedy neuznat.
Podle opozičních poslanců poslanec vládního Hlasu Igor Šimko kontroloval vyplňování lístků, volba přitom byla tajná. „Pan poslanec Šimko tam stál jako skrutátor a kontroloval lístky,“ uvedla podle serveru topky.sk Zuzana Mesterejová, poslankyně za Progresivní Slovensko.
Po volbách v roce 2023 se Raši stal ministrem investic, regionálního rozvoje a informatizace, ale minulý týden podal demisi, aby se mohl ucházet o druhou nejvyšší ústavní funkci. V letech 2008 až 2010 byl Raši ministrem zdravotnictví. Byl dlouholetým členem Směru, ale v roce 2020 se připojil k Pellegrinimu, který založil stranu Hlas. Ta se v roce 2023 stala součástí nové vládní koalice.
Po volbách měla koalice 79 hlasů ve 150členném parlamentu, ale loni začali rebelovat tři poslanci Národní koalice kolem Rudolfa Huliaka, kteří se dostali do parlamentu na kandidátce SNS. Nespokojenost začali vyjadřovat také čtyři poslanci za stranu Hlas kolem Samuela Migaľa a vládní koalice ztratila v zákonodárném sboru většinu. Hlas dokonce dva z rebelujících poslanců, včetně Migaľa, vyloučil ze strany.
Situaci musel řešit premiér Robert Fico (Směr), který otevřeně kritizoval Hlas a SNS, že neudržely jednotu svých poslaneckých klubů. Menší koaliční strany se pak pod tlakem premiéra vzdaly po jednom ministerském postu. Fico prosadil na uvolněné ministerské posty Huliaka a Migaľa. Huliak se stal ministrem cestovního ruchu a sportu, Migaľ nástupcem Rašiho.