Hlavní obsah

Řezníkovi z Monrovie soud potvrdil 50 let vězení

Haag

Zvláštní tribunál pro Sierru Leone ve čtvrtek na závěr odvolacího řízení potvrdil rozsudek v kauze liberijského exprezidenta Charlese Taylora. Muž přezdívaný „Řezník z Monrovie” byl loni v květnu odsouzen k 50 letům vězení za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Skutků se dopustil během občanské války v Sieře Leone.

Foto: Koen van Weel, Reuters

Bývalý liberijský prezident Charles Taylor před soudem v nizozemském Haagu.

Článek

„Odvolací soud potvrzuje trest 50 let vězení,” uvedl soudce George King na závěr veřejného přelíčení tribunálu na předměstí Haagu. Zatímco žalobce v odvolacím řízení požadoval přísnější trest, Taylorova obhajoba podle agentury AFP chtěla dokázat nevinu svého čtyřiašedesátiletého klienta.

Prokurátoři žádali, aby soud uznal Taylora vinným i z nařizování zločinů a podněcování k nim a aby zvýšil trest vězení na 80 let. Rebelové v Sieře Leoně byli podle obžaloby pod Taylorovým přímým vedením, což dosud soud nevzal v úvahu.

„Odpovědni by měli být nejen ti, kteří páchají zločiny, ale i ti, kteří k nim podněcují,” řekl prokurátor Nicholas Koumjian.

Obhajoba pro odvolání proti původnímu rozsudku přichystala 45 různých bodů.

„(Rozsudek) je skrz naskrz zamořen vnitřními nesrovnalostmi, chybami v důkazech a rozporuplnými zjištěními,” uvedl v odvolání Taylorův advokát Morris Anyah.

Prezident i uprchlík

Někdejší liberijský prezident se loni v květnu stal prvním bývalým vůdcem státu, kterého od norimberského procesu v roce 1946 odsoudil mezinárodní soud.

Zvláštní tribunál pro Sierru Leone jej uznal vinným, že v době konfliktu výměnou za takzvané krvavé diamanty napomáhal sierraleonským povstalcům z Jednotné revoluční fronty (RUF). Občanská válka tam byla v letech 1991 až 2001 a zemřelo při ní 120 000 lidí.

Muž přezdívaný „Řezník z Monrovie” zahájil jako vůdce povstalců v roce 1989 občanskou válku v Libérii. V roce 1997 se ve volbách stal prezidentem, po šesti letech byl však nucen funkci opustit a uprchl do zahraničí. V roce 2006 byl vydán k soudu do Haagu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám