Článek
I koaliční Zelení se snaží voliče přesvědčit, že je čas, aby se poprvé vedení města ujal primátor z ekologické strany.
Už večer šestadvacátého září 2021 obnažil, že se něco vážného pokazilo.
Tisíce lidí stály ve frontě na odevzdání hlasu ještě v době, kdy televize zveřejňovaly první exitpolly. Nedostatečně obsazené volební místnosti postrádaly hlasovací lístky nebo dostaly špatné, pomíchané, nebo dokonce okopírované a lidé hlasovali po 18. hodině.
Dobrovolníky vyslané, aby situaci zachránili, zablokoval proslulý maraton, nešťastně pořádaný ve stejný den. Berlín měl v zemi, která se chlubí, že dokáže skvěle organizovat, z ostudy kabát.
Berlín zřejmě povede starostka. Vyvlastňovat byty nemíní
Loni v listopadu berlínský zemský ústavní soud nařídil, že nový pokus o volbu Sněmovny reprezentantů se uskuteční tuto neděli, tedy dobrých 16 měsíců po debaklu – a to poprvé v dějinách země.
Když o silvestrovské noci bandy migrantů či jejich mladistvých potomků ohrožovaly na životech policisty, hasiče a záchranáře, vládnoucí levice (SPD, Zelení a Levice) se v první chvíli starala o to, aby se nevypichovalo to, co ví ve Spolkové republice každé malé dítě – že v Neuköllnu, dějišti řádění, žijí takřka výhradně lidé „s migračním pozadím“.
Konzervativci, především z bavorské CSU, přičetli ještě explozi nájemného, obrovské zadlužení, a tudíž podfinancovanou městskou dopravu, školství i zdravotnictví.
„Město je zkrachovalým, zhrouceným státem,“ řekl deníku Der Tagesspiegel Martin Huber z CSU. „Stačí se podívat na tamní chaos, abychom věděli, že není třeba závidět, spíše litovat,“ dodal a připomněl, že před časem se Berlín ocitl tak bez peněz, že musel znovu zprovoznit stařičké tramvaje, které chtěl prodat do KLDR.
Chtěli nás zabít, popisují němečtí policisté útoky během silvestrovské noci
Problémy s dluhy znamenají, že Berlín je závislý na ročních dotacích ve výši více než tří miliard eur (71 miliard korun) od zbytku země, aby se udržel nad vodou.
Zůstane starostka?
Z politického hlediska budou výsledky zajímavější než kdykoli předtím. Giffeyová, spolková exministryně pro rodinu, se musí obávat o post. Koalice SPD, Zelených a Levice, u moci od roku 2016, by podle součtu preferencí mohla pokračovat.
CDU však – podpořena i celostátním trendem – v průzkumech jasně vedla. Pokud by zvítězila, získala by právo sestavit koalici – a nemusela by najít partnery.