Článek
Aoussaoui dorazil do Evropy na člunu s dalšími migranty teprve minulý měsíc. Z údajů Italského červeného kříže podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Richarda vyplynulo, že 20. září přistál u italských břehů, konkrétně na ostrově Lampedusa, který v posledních letech funguje pro řadu migrantů jako vstupní brána do Evropy, jelikož se na něm nachází velký uprchlický tábor.
Podle italského listu Il Messaggero Tunisan kvůli probíhající epidemii koronaviru nejprve putoval do karantény. 9. října byl ale přemístěn na italskou pevninu. Tamní úřady zamítly mladíkovu žádost o azyl a nařídily jeho vyhoštění. Z dosud nevyjasněných důvodů ho ale zároveň pustily na svobodu.
V Nice vraždil 21letý migrant z Tuniska, do Evropy připlul v září
Mladík se po propuštění vypravil do Francie. Ze záznamů z bezpečnostních kamer vyplývá, že do Nice na jihu Francie přijel ve čtvrtek v 6.30 ráno. Rychle se převlékl a vydal se do baziliky Notre-Dame – katolického kostela, kam přišli věřící na ranní modlitbu. Do svatostánku dorazil v 8.30.
Teror v Nice: Tři mrtví, ženě útočník uřízl hlavu
Po další přibližně půlhodině se Aoussaoui na přítomné vrhl s nožem s 30centimetrovou čepelí. Šedesátileté ženě poblíž kropenky se svěcenou vodou podřízl hrdlo a pokusil se jí uříznout hlavu, což se mu podle svědků téměř povedlo. Další obětí tuniského teroristy se stal 54letý kostelník.
Kostelník v Nice se chystal na mši, vtom mu podřízli hrdlo
Vyřiďte dětem, že je miluju
Třetí obětí je 44letá žena. Ta stihla ještě vyběhnout z kostela a vyhledat pomoc v přilehlém bistru, krátce nato ale podlehla těžkým bodnořezným poraněním pod rukama záchranářů, kteří se marně snažili zastavit krvácení.
„Vyřiďte mým dětem, že je miluju,“ zněla podle deníku The Daily Mail její poslední slova.
Někdo z věřících při útěku z kostela zalarmoval bezpečnostní složky, které byly rychle na místě. Příslušníci útočníka zneškodnili čtrnácti střelnými ranami, ale nezabili. Během ošetřování a zatýkání mladík neustále křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký), což je zvolání, které při teroristických útocích často vykřikují džihádisté.
These barbaric retards with their medieval idea of justice walk amongst us.
— clickertyclack - F'tang F'tang Olé Biscuit barrel (@clickertyclack) October 30, 2020
How long before one of them decides to copy this somewhere in the UK.
Brahim Aoussaoui, a 21-year-old Tunisian migrant, receives medical treatment after killing ... https://t.co/0iEmeOaGNO via @MailOnline
Snímek ze zatýkání zraněného Brahima Aoussaouia zveřejnil (viz tweet výše) šéf organizace SITE, která se věnuje monitorování aktivit islámských teroristů.
Aoussaoui nicméně nebyl známým teroristou a francouzské zpravodajské služby o něm podle dostupných informací neměly žádné informace. Policisté u teroristy našli ještě dva další nože, které nestihl použít, a výtisk koránu.
Aoussaoui zaútočil krátce poté, co teroristická organizace Al-Káida vyzvala k útokům v reakci na nové karikatury proroka Mohammeda.
Stalo se tak v době, kdy se Francie ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda.
Pařížský vrah za ukázání učitele zaplatil
Následné obhajování práva na karikatury i údajné rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolaly hněv části muslimského světa – vlády některých muslimských zemí obvinily Macrona z šíření protiislámské propagandy.
Po čtvrtečním útoku ale řada představitelů muslimských zemí naopak vyjadřovala Francii podporu a čin odsoudila jako ohavný.
Macron v reakci na útok v Nice oznámil, že posílí vojenské a policejní jednotky zapojené do operace Sentinelle (Stráž) v ulicích francouzských měst o dalších 4000 mužů a žen. Dosud byly do operace Sentinelle na francouzském území zapojeny tři tisíce vojáků, četníků a policistů.