Článek
„Sdělte mi tři dobré důvody, proč by měla být Británie součástí Evropy,“ vyzvala podle Laceyho královna přítomné. S kým Alžběta II. v onen večer stolovala, už britský deník nedoplnil.
„Vznesla ten dotaz v kontextu obecné debaty. Zbožňuje upřímnou diskusi a tyhle typy dotazů létají kolem stolu jako pingpongový míček,“ prozradil Telegraphu o královně její životopisec.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Buckinghamský palác královniny výroky tradičně odmítl komentovat. „Nebudeme se vyjadřovat k soukromé konverzaci královny, která mohla a nemusela proběhnout. Královna je nad politikou a vždy zůstávala politicky neutrální. Po celých 64 let její vlády. A my jasně říkáme, že je setrvání v EU věcí britských občanů,“ prohlásil mluvčí Buckinghamského paláce.
Oficiální neutralita královny stále platí, v praxi to ale může být jinak. V případě skotského referenda o vystoupení ze Spojeného království v roce 2014 se totiž nechala slyšet, že doufá, že si Skoti své rozhodnutí „pečlivě promyslí“, přičemž věděla, že se její slova dostanou do médií.
Související téma:
Její výrok se do sdělovacích prostředků skutečně dostal a ostrovní komentátoři jej chápali jako výzvu, aby Skoti hlasovali proti odtržení od Británie, poznamenal Telegraph.