Článek
Důvodem odvolání byl ředitelův odpor proti zmíněnému zákazu. „Státní instituci nemůže vést člověk, který nedodržuje zákony a otevřeně se staví proti nim,“ píše se v rozhodnutí o jeho odvolání.
Zaměstnanci gymnázia označili odvolání ředitele za zarážející a pobuřující. „Csaba Mészáros stál 24 let v čele našeho ústavu, který pod jeho vedením dosahoval vynikajících výsledků,“ upozornili zaměstnanci gymnázia na Facebooku. „To vše se děje krátce před zahájením nového školního roku,“ konstatovali zaměstnanci.
Mészáros nastoupil na gymnázium v roce 1993 a vyučoval historii a zeměpis. Od roku 2000 stál v čele instituce.
Gymnázium odmítá zákaz
Od nového školního roku bude v maďarských školách zakázáno používání mobilních telefonů a laptopů v době vyučování. Gymnázium Imre Madáche se tomuto zákazu vzepřelo a oznámilo, že mobily ani další techniku nebude studentům při vstupu do školy odebírat.
„Naším cílem je výchova ke správnému používání digitální kultury, nikoliv zákaz,“ uvedlo vedení gymnázia.
Škola zdůraznila, že pravidla používání mobilních telefonů a školních laptopů jsou součástí pravidel gymnázia, která se dodržovala i dosud.
Na základě vládního nařízení bude od nového školního roku zakázáno používání mobilních telefonů v průběhu celého vyučování v prvních až osmých ročnících základních škol, na gymnáziích i na odborných středních školách. Mobilní telefony mají být žákům ráno odebrány a budou jim vráceny až po ukončení vyučování. Výjimky bude udělovat pedagog po dohodě s ředitelem školy v případě, že mobilní telefony a další technické prostředky budou využívány v rámci výuky.
Kroky k zákazu používání mobilních telefonů ve školách učinily také Francie, Nizozemsko, Slovensko a Velká Británie. Například v Nizozemsku si zákaz mobilů velmi pochvalují. Žáci jsou podle pedagogů klidnější, soustředěnější a konečně se opět baví o přestávkách mezi sebou.