Článek
Řecko je podle Deutsche Welle v Evropské unii jedinou zemí, kde existují islámské soudy. Jejich jurisdikce se vztahuje na manželství, rozvody, alimenty, péči o dítě, opatrovnictví, emancipaci mladistvých, poslední vůle muslimů a spory o dědictví mezi řeckými muslimskými obyvateli.
Verdikty islámských duchovních měly v těchto případech prioritu před státními soudy. Nová legislativa stanoví, že pokud některá ze stran s verdiktem muftího nebude souhlasit a obrátí se na řecký soud, bude v kauze platit rozhodnutí řeckého soudu.
Premiér Alexis Tsipras označil rozhodnutí poslanců za historický krok, který "rozšíří rovnost před zákonem pro všechny Řeky" a "respektuje specifika" muslimské menšiny v Řecku.
V západní Thrákii na severovýchodě Řecka žije kolem 120 tisíc příslušníků muslimské menšiny, většina z nich jsou etničtí Turci a asi třetinu tvoří bulharští muslimové (Pomaci). Lausannská mírová smlouva z roku 1923 přiznala této menšině jistá práva na území Řecka, včetně toho, že islámští muftí mají pravomoci soudců v rodinném právu ve sporech mezi tamními muslimy.