Článek
Silnou podporu zákonu vyjadřoval právě premiér Mitsotakis, který argumentoval tím, že se zlepší právní postavení dětí, které jsou vychovávány stejnopohlavními páry. Díky novému zákonu partner bude moci osvojit dítě, jehož biologickým rodičem je druhý partner.
Premiér Mitsotakis později uvedl, že rozhodnutí parlamentu je „milníkem pro lidská práva“ v Řecku a odráží to, že Řecko je demokratickou a progresivní zemí, která je věrná evropským hodnotám.
Výsledek dnešního hlasování parlamentu přivítali i aktivisté za práva LGBT+ lidí, kteří se shromáždili před sídlem zákonodárného sboru. „Jako řecká občanka jsem velmi hrdá, protože Řecko nyní patří mezi nejprogresivnější země,“ řekla agentuře Reuters členka sdružení na podporu transgender lidí Ermina Papadimaová.
Podle ní se mentalita Řeků ohledně sexuálních menšin pomalu mění. Návrh zákona však vyvolal nevoli některých poslanců premiérovy strany Nová demokracie. Proti zákonu například vystoupil v parlamentní rozpravě bývalý premiér Antonis Samaras. Podle něj „děti potřebují matku a otce“ a manželství otevřené stejnopohlavním párům není lidské právo.
Mitsotakis však mohl počítat s podporou dvou nejsilnějších opozičních klubů – levicové strany SYRIZA a socialistů ze strany PASOK. Pro nakonec hlasovalo 176 z 300 poslanců.
Řecko se tak dnes stalo 16. státem Evropské unie, kde homosexuální páry budou mít možnost uzavírat manželství. Od roku 2015 v zemi platí zákon o registrovaném partnerství, který však neposkytoval stejná práva jako manželství.