Článek
EU za dva roky od začátku války na Ukrajině zablokovala zhruba 200 miliard eur (přes 5 bilionů korun) finančních aktiv Ruské centrální banky. Západní země si podle Zacharovové snaží zcizením zisku ze zablokovaných ruských peněz kompenzovat náklady na udržování „krvavého ukrajinského konfliktu a kyjevského režimu“.
„Vzhledem k tomu, že naše země to (postup Západu) kvalifikovala jako krádež, bude s pachateli zacházet jako se zloději. Ne jako s politickými manipulátory, ale jako se zloději. No a jak se má se zloději zacházet?“ položila podle RIA Novosti řečnickou otázku Zacharovová. „Zloděj má být ve vězení a má snášet všechny důsledky, které z toho vyplývají,“ odpověděla si.
Servítky si nebral ani kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle něj bude „Rusko chránit svůj majetek a stíhat každého, kdo se ho pokusí neoprávněně získat“.
EU se shodla na pravidlech využití zisků ze zmrazených ruských peněz
„Snaží se otevřít otázku vyvlastnění našeho majetku. Jde o zásah do soukromého majetku, je to nezákonné. Budeme právní cestou stíhat každého, kdo se na takových rozhodnutích a jejich realizaci podílí. Rusko bude chránit své zájmy,“ řekl Peskov podle serveru Life.ru.
Nejvíc drží Euroclear
Převážnou část zmrazených aktiv Ruské centrální banky uchovává v Belgii sídlící společnost Euroclear, která loni vydělala na úrocích z ruských aktiv 4,4 miliardy eur (110 miliard Kč).
Podle stálého zástupce Ruska při EU Kirilla Logvinova „neexistuje žádné právní odůvodnění pro převod ruských aktiv zmrazených na Západě nebo příjmů z nich na Ukrajinu, protože samotné zmrazení je nezákonné“.
Rusové přiznávají, že v důsledku uvalení sankcí byla v zahraničí zmrazena přibližně polovina ruských devizových rezerv, tedy asi 300 miliard dolarů (zhruba 7 bilionů Kč).