Článek
V zemi jsou podle APA už zaražené první sloupy, mezi které se natáhne drátěné pletivo. Na stavbě se podílejí i vojáci rakouské armády: na místě je jich téměř čtyřicet.
Vztyčování plotu má proběhnout v několika etapách, protože rakouská vláda zatím neuzavřela jednání se všemi majiteli pozemků, na nichž má plot stát.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Z 300 km zbyly 4
Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová oznámila stavbu plotu na hranici se Slovinskem koncem října. Její prvotní návrh, že by plot mohl být dlouhý až 300 kilometrů, ale způsobil roztržku v koaliční vládě.
Ta nakonec po vášnivých debatách 13. listopadu, těsně před útoky v Paříži, oznámila, že plot bude zatím dlouhý jen čtyři kilometry a že jej v případě nutnosti bude možné prodloužit až na úsek 25 kilometrů.
Slovinci hovoří o plotu na hranicích s Chorvatskem
Slovinský premiér Miro Cerar v té době varoval, že jeho země je také připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem.
Kvůli přílivu migrantů postavily na svých hranicích plot i další evropské země. Maďarsko, jako první stát v Evropě, zahájilo stavbu plotu již v červenci letošního roku na hranicích se Srbskem a v polovině října dostavělo plot i na hranicích s Chorvatskem.
Makedonie začala se stavbou plotu, který má migrantům zabránit v nekontrolované cestě po jejím území, koncem listopadu na hranici s Řeckem.
Migrantů přichází méně
Proud migrantů přicházejících do Rakouska v prvních prosincových dnech značně polevil.
Zatímco v prvních třech listopadových týdnech přicházelo denně až šest tisíc lidí, za první čtyři prosincové dny jich bylo necelých devět tisíc. Policie počítá s nižším počtem příchozích i v příštích dnech.