Článek
Do souboru objevených předmětů patří například zlatá mísa o průměru kolem 12 centimetrů, která byla objevena ve zbytcích osady, popsala archeoložka Michaela Binderová. Mísa je zdobena řadami kruhů a liniových vzorů, na spodní straně je vyraženo jakési sluneční kolo.
Hledači našli v Rakousku u českých hranic poklad s 1500 mincemi
Binderová je přesvědčená, že se předmět do oblasti dostal během obchodních cest ze severního Německa či Skandinávie, kde byly objeveny podobné mísy. V alpské oblasti chyběl odpovídající přírodní zdroj zlata. Nález podle ní dokazuje, jak rozsáhlé byly kontakty v pozdní době bronzové.
Kromě mísy se našly zlaté spirály a zbytky textilie zdobené zlatem.
Extraordinary discovery in Ebreichsdorf, Austria: a gold hoard from the late Bronze Age, dating around 1000 BC, including a shallow bowl of the kind known from northern Germany and southern Scandinavia.
— Nina Willburger (@DrNWillburger) September 30, 2021
👉https://t.co/AJPKXWFQAH pic.twitter.com/tc8mP9V5p5
O tom, kdo byl majitelem těchto exkluzivních věcí, lze jen spekulovat. S největší pravděpodobností to byl příslušník tehdejší elity.
Předseda rakouského památkového úřadu Christoph Bazil označil objev zlatého pokladu za „velkolepý“ a archeologické vykopávky v Ebreichsdorfu podle jeho slov „vešly do dějin“.
Syfilis řádila v Evropě už před Kolumbem
Během vykopávek, na nichž se pracuje od roku 2019, bylo odkryto osídlení z pozdní doby bronzové (1300 až 800 před naším letopočtem.) Celkem byla prozkoumána plocha o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních a bylo přiděleno 5000 nálezových čísel.