Článek
Do souboru objevených předmětů patří například zlatá mísa o průměru kolem 12 centimetrů, která byla objevena ve zbytcích osady, popsala archeoložka Michaela Binderová. Mísa je zdobena řadami kruhů a liniových vzorů, na spodní straně je vyraženo jakési sluneční kolo.
Binderová je přesvědčená, že se předmět do oblasti dostal během obchodních cest ze severního Německa či Skandinávie, kde byly objeveny podobné mísy. V alpské oblasti chyběl odpovídající přírodní zdroj zlata. Nález podle ní dokazuje, jak rozsáhlé byly kontakty v pozdní době bronzové.
Kromě mísy se našly zlaté spirály a zbytky textilie zdobené zlatem.
Extraordinary discovery in Ebreichsdorf, Austria: a gold hoard from the late Bronze Age, dating around 1000 BC, including a shallow bowl of the kind known from northern Germany and southern Scandinavia.
— Nina Willburger (@DrNWillburger) September 30, 2021
👉https://t.co/AJPKXWFQAH pic.twitter.com/tc8mP9V5p5
O tom, kdo byl majitelem těchto exkluzivních věcí, lze jen spekulovat. S největší pravděpodobností to byl příslušník tehdejší elity.
Předseda rakouského památkového úřadu Christoph Bazil označil objev zlatého pokladu za „velkolepý“ a archeologické vykopávky v Ebreichsdorfu podle jeho slov „vešly do dějin“.
Během vykopávek, na nichž se pracuje od roku 2019, bylo odkryto osídlení z pozdní doby bronzové (1300 až 800 před naším letopočtem.) Celkem byla prozkoumána plocha o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních a bylo přiděleno 5000 nálezových čísel.