Článek
"Výsledek návštěvy je z hlediska politických jednání o Temelínu tím největším zklamáním od roku 2000," řekla Glawischnigová na tiskové konferenci ve Vídni v připomínce data uzavření takzvané dohody z Melku mezi oběma státy o výměně informací souvisejících s provozem jaderné elektrárny Temelín.
Vytvoření společné česko-rakouské parlamentní komise k Temelínu, na jejímž vzniku se Gusenbauer v Praze dohodl s českým premiérem Mirkem Topolánkem [celá zpráva], prý není řešením.
"Expertní skupiny si léta vyměňují informace a uskutečnila se celá řada poslaneckých setkání. Opravdu nevím, co je tady ještě k parlamentarizaci," podotkla Glawischnigová.
Také aktivisté chtějí změnu postoje vlády
Také rakouští aktivisté protestují proti loňské kolaudaci Temelína, kterou podle nich české úřady uskutečnily bez odstranění bezpečnostních nedostatků, a tudíž údajně v rozporu se závěry z Melku. Demonstranti od Gusenbauera očekávali že v Praze oznámí žalobu na ČR u mezinárodního soudu.
Rakouský parlament v prosinci zavázal vládu, aby zahájila mezinárodně právní kroky proti Praze, jestliže ČR nepředloží důkazy, že v Temelínu realizovala všechna bezpečnostní opatření.
Aktivisté proto ve středu blokovali dopravu na třech rakousko-českých hraničních přechodech. [celá zpráva] Hornorakouské protijaderné sdružení Atomstopp navíc vyjádřilo připravenost příští středu znovu zablokovat hned čtyři hraniční přechody s ČR, pokud rakouská vláda nezmění svůj dosavadní postoj k jihočeské elektrárně.