Článek
„Problémy se samy nevyřeší,“ prohlásil Herbert Kickl, šéf Svobodných. Během tří dnů proto obě strany vypracovaly plán, na jehož základě se bude pokračovat v jednáních. „Je to o důvěře, předvídatelnosti a bezpečnosti,“ zdůraznil Kickl.
„Rychlost byla nezbytná. Chtěli jsme se vyhnout nadměrném schodku a rychle jsme dosáhli dohody,“ uvedl dočasný předseda lidovců Christian Stocker. Společně s Kicklem chce nyní podepsat plán, který následně do Bruselu pošle ministr financí.
Do roku 2031 musí být ušetřeno přibližně 18 miliard eur. Letos to bude 6,3 miliardy. Polovina této částky se bude škrtat v dotacích, další část by se měla najít při škrtání daňových výjimek a miliardu by měla seškrtat ministerstva.
Rakouskou vládu dočasně povede šéf diplomacie
Kickl v této souvislosti hovořil o „daňových mezerách“ a „daňových výhodách“, které se mají zrušit (tabáková daň z e-cigaret, regulace daně z nemovitosti, různé úlevy na dani z příjmu). Současně zdůraznil, že se nebudou plošně zvyšovat daně, například DPH, daň z minerálních olejů, stejně jako daně z příjmu právnických osob. Ani jedna ze stran nechtěla prozradit další podrobnosti, protože úsporné plány musí nejprve schválit v Bruselu.
Na otázku, zda se zruší klimatický bonus nebo vzdělávací dovolená, Arnold Schiefer ze Svobodných řekl, že taková opatření jsou v plánu samozřejmě zahrnuta, jinak by se těchto částek nedosáhlo tak rychle. Placené studijní dovolené si podle jeho slov lze dopřát „v dobrých časech“, ale teď si musíme „utáhnout opasek“.