Článek
Rakouský systém podle vicekancléře Reinholda Mitterlehnera „velký počet uprchlíků přetěžuje“, proto bude třeba nejen zpřísnit ochranu hranice a přijímat jen lidi, kteří v Rakousku požádají o azyl, ale také některé odmítnout.
Vídeň už minulý týden ohlásila, že zpřísní hraniční kontroly a nepustí na své území ty, kdo zde nechtějí žádat o azyl.
Rakousko v loňském roce nechávalo běžence volně proudit přes své hranice dál do Německa. Kritizovalo přitom váhavější přístup zemí Visegrádské čtyřky a tvrdý postup maďarského premiéra Viktora Orbána, který migranty přepouštět nechtěl a začal stavět bariéry na zelené hranici. S koncem léta ale už Rakušané zpřísnili kontroly na hranicích a nyní opatření dále zpřísňují.
Kancléř Werner Faymann v souvislosti s tím hovoří o „plánu B“, který by také měl „probudit“ Evropskou unii.
Rakušané v příštích čtyřech letech nebudou vyřizovat více než 130 000 žádostí o azyl současně a uprchlíků by nikdy nemělo být víc než 1,5 procenta populace, tedy 125 500 lidí. Podle plánů Vídně by také v budoucnu mělo být obtížnější scelování rodin uprchlíků.
Omezení přijímání uprchlíků na své území v reakci na opatření přijímaná Německem, Rakouskem a dalšími unijními zeměmi ve středu oznámilo také Srbsko. Oznámil to srbský ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin, do jehož resortu spadá i problematika migrace.
"Na základě rozhodnutí rakouské vlády, jež nám bylo předáno prostřednictvím slovinské a chorvatské vlády, nebudou moci ode dneška (středa) pokračovat v cestě migranti, kteří nevyjádří úmysl požádat o azyl na území Rakouska nebo Německa," řekl srbský ministr na pořízeném videozáznamu, který Tanjug zveřejnil na svém webu.
Související témata:
Záměr vlády trvala snížit příliv migrantů do země ve středu zopakovala kancléřka Angela Merkelová.