Hlavní obsah

Rakousko už nebude blokovat plné členství Bulharska a Rumunska v Schengenu

Rakousko na čtvrtečním setkání unijních ministrů vnitra už nebude blokovat plné členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru, informovala v pondělí agentura APA. Obě země sice do „Schengenu“ vstoupily na konci března, ale rakouské veto způsobilo, že hraniční kontroly skončily jen na vnitřních vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi. Pozemní zůstaly.

Foto: Reuters

Po vstupu Chorvatska do Schengenu kontrolní stanoviště na hranici se Slovinskem osiřela.

Článek

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner v pondělí večer potvrdil, že se Rumunsku a Bulharsku nyní otevře i „pozemní Schengen“. To znamená, že Karner ve čtvrtek na zasedání unijních ministrů vnitra v Bruselu bude hlasovat pro plné členství Bulharska a Rumunska v schengenské zóně. Členské státy EU tak formálně potvrdí plné přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku.

Nynější maďarské předsednictví v Radě EU už na konci listopadu informovalo, že zástupci členských států EU se shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od začátku roku 2025. Rakousko ale změnu svého postoje potvrdilo až v pondělí.

Česko bojuje za omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu

Evropa

Přijetí nových zemí do schengenského prostoru vyžaduje jednomyslný souhlas členských států Evropské unie. Bulharsko a Rumunsko splnily kritéria pro vstup do prostoru volného pohybu již v roce 2011, některé státy ale z různých důvodů přístup těchto dvou zemí blokovaly – v roce 2011 Nizozemsko s Finskem.

Později se proti přijetí obou balkánských zemí stavělo Německo, ale především Rakousko, které zablokovalo plný vstup Bulharska a Rumunska na konci roku 2022. Později Vídeň souhlasila aspoň s omezeným členstvím obou zemí. Dlouhodobě se přitom obávala přílivu žadatelů o azyl.

V EU je panika kvůli migrantům, Schengen se rozpadne, věštil Orbán na schůzce s Ficem a Vučičem

Evropa

Výběr článků

Načítám