Článek
První vyrozumění ohledně pokuty řidiči přišlo po třech týdnech poštou. Nepřekvapila ho ani tak peněžitá výše pokuty 200 eur, ale náhradní trest odnětí svobody v délce jednoho dne a deseti hodin. „Vězení za vysokou rychlost se mi zdálo neobvykle přísné,“ řekl Právu.
S obdobnými případy postihů českých občanů jsme se již setkali
Text vyrozumění byl napsaný česky a poslalo ho okresní hejtmanství v Innsbrucku. Podle zjištění redakce musí Jan pokutu zaplatit, mezi vězením a peněžitou pokutou si nemůže sám vybrat.
„S obdobnými případy postihů českých občanů jsme se již setkali,“ potvrdila Právu pracovnice českého velvyslanectví ve Vídni, která nechtěla uvést jméno. Doporučila řídit se pokyny uvedenými v dopise, tedy včas uhradit pokutu, nebo podat odpor.
Finský řidič jel rychle. Zaplatil pokutu téměř tři miliony
Pokutu řidič zaplatil ihned, ale mohl dopadnout i hůř. Rakouský zákon říká, že za překročení rychlosti o více než 30 km/h hrozí pokuta od 150 do 5000 eur nebo trest odnětí svobody od 24 hodin do šesti týdnů.
„Následovat mohou trestněprávní či správně-právní sankce. Pokud došlo k porušení dopravních předpisů v Rakousku, bude se na toho, kdo tyto předpisy porušil, aplikovat rakouské právo,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Zároveň potvrdil, že do českého rejstříku trestů se rakouská pokuta nedostane.
„Uložení sankce za porušení dopravních předpisů není předmětem výměny informací mezi rejstříky trestů členských států Unie,“ doplnil Řepka. Ministerstvo nemá informace, že by se podobný přestupek zapisoval do rejstříku trestů v Rakousku. „Vzhledem k tomu, že v tomto případě nedošlo k uložení trestněprávní sankce, předpokládáme, že tato sankce nebude zapsána ani v rejstříku trestů Rakouska,“ dodal Řepka.
V první fázi rakouské úřady komunikovaly s českou firmou, na kterou je Janovo auto registrováno. Vyzvaly ji, aby jméno řidiče uvedla v dotazníku. Další dopis – Strafverfügung – výzvu k zaplacení pokuty už hejtmanství v Innsbrucku poslalo přímo řidiči i se zněním trestu a podrobnostmi o podání tzv. odporu do dvou týdnů od doručení.
Řidič porsche si spletl dálnici s autodromem. Řítil se rychlostí 250 km/h
Pokuta, za mříže? Nelze si vybrat
Vybrat si mezi pokutou a vězením ale není možné, rakouské úřady vymáhají peněžitou pokutu i exekučně. „Teprve v případě nedobytnosti pokuty se uloží náhradní trest odnětí svobody. O nedobytnost se však nejedná tehdy, pokud odsouzený nechce pokutu zaplatit, ale pouze tehdy, pokud se zjistí, že opatření k vymáhání (exekuce) byla neúspěšná,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.
Podle informací Práva je náhradní trest v podobě odnětí svobody v Rakousku běžný a setkávají se s ním řidiči nejen za překročení rychlosti, ale například i za špatné parkování. V Rakousku se uplatňuje systém tzv. správního práva trestního, kdy o přestupku včetně náhradního trestu vězení rozhoduje správní orgán, tedy v tomto případě okresní hejtmanství v Innsbrucku.
Pokud by řidič nesouhlasil a podal odpor, dostane se jeho případ k tamnímu správnímu soudu.