Článek
„Mohu potvrdit, že ministr zahraničí (Sebastian) Kurz zakázal tureckému ministrovi hospodářství vstup do země,” citovala agentura Reuters prohlášení rakouské diplomacie.
Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí dodal, že akce má být „velmi velká” a Zeybekciho cesta by představovala pro Rakousko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Rakousko učinilo podobné kroky jako Nizozemsko, které v pátek prohlásilo, že turecký vicepremiér Tugrul Türkeş není v zemi vítaný. Türkeş se chtěl spolu s krajany žijícími v Nizozemsku zúčastnit akce k připomínce loňského potlačení pokusu o státní převrat v Turecku.
Loni 15. července se část turecké armády pokusila svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vláda ale povstání zmařila. Následovaly čistky v armádě, na úřadech či ve školách a Erdoganovo upevňování moci.
Nizozemsko už na jaře před tureckým referendem o změně ústavy zakázalo vstup do země ministrovi zahraničí Mevlütovi Çavuşoğluovi [celá zpráva] a ministryni pro rodinu Fatmě Betül Sayan Kayové. [celá zpráva]
Vztahy mezi Ankarou a některými evropskými zeměmi jsou dlouhodobě vyhrocené, například Německo a Nizozemsko Turecko kritizují za politické změny a tvrdý postup při vyšetřování puče.
Turecko ze zosnování převratu obviňuje hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Gülen to odmítá a obviňuje Erdogana, že akci zorganizoval, aby si upevnil moc v Turecku. To se Erdoganovi v letošním referendu skutečně podařilo, neboť voliči se vyslovili pro prezidentský systém. [celá zpráva]