Článek
Šéf turecké diplomacie podle agentury Reuters v rozhovoru, který poskytl televizní stanici TGRT Haber, označil Kernovy výroky za „hnusné" a všechny je důrazně odmítl. Kancléřův požadavek přitom podpořili i ministři zahraničí Sebastian Kurz a obrany Hans-Peter Doskozil.
Šéf rakouské vlády ve čtvrtek stanici ORF řekl, že „demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují k tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit". A dodal, že kromě politické situace je překážkou také hospodářská situace země.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
K ukončení vstupních rozhovorů s Ankarou předtím už vyzvali jiní evropští politici. Trnem v oku jsou jim především čistky po zmařeném převratu v Turecku, které podle nich nejsou namířené jen proti účastníkům puče, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Napětí i ve vztazích s USA
Napětí kvůli tomu vzrostlo i ve vztazích Turecka s USA. Ankara na Washingtonu dosud bezúspěšně požaduje vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého označuje za osnovatele rebelie části armády.
O tomto napětí chce v Ankaře jednat americký ministr zahraničí John Kerry. Çavuşoglu televizi TGRT Haber dnes řekl, že šéf americké diplomacie do Turecka přiletí 24. srpna.