Článek
Rakousko zavedlo zákon o krácení přídavků cizincům, jejichž děti v Rakousku trvale nežijí, v lednu minulého roku a mnoho rodin kvůli němu přicházelo o peníze: až osmi tisícům rodin, které žijí v příhraniční a dojíždějí do Rakouska pracovat, klesly přídavky zhruba o čtyřicet procent.
Ihned po přijetí zákona začaly pršet žaloby z různých zemí EU, Česko nevyjímaje.
O to, aby přídavky pro pendlery byly ve stejné výši jako u domácích zaměstnanců, se dlouhodobě zasazoval Evropský parlament, v čele iniciativy stála česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO).
Rakouský zákon připravil tisíce českých rodin o peníze. Zastavit ho může soud EU
„Rozhodnutí rakouského Spolkového finančního soudu obrátit se na Soudní dvůr EU vítám. Věřím, že rozhodne ve prospěch všech českých pracovníků, kteří jezdí za prací přes hranice," uvedla. Podle ní pohlíží zákon na české pendlery jako na občany druhé kategorie.
„Jsem přesvědčena, že se jedná o diskriminaci. Rakouský zákon je jasný příklad toho, kdy se jedna země EU snaží omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. To je něco, co bychom neměli v moderní Evropě dopustit,“ dodala europoslankyně.
Přístup Rakouska se nelíbí ani Evropské komisi. Ta na konci ledna 2019 spustila proti Rakousku řízení a vyzvala rakouskou vládu, aby zavedení nových pravidel vysvětlila. Vídeň kritiku a nařčení z diskriminace odmítla. Také Evropská komise se nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. V krajním případě Rakousku hrozí vysoké finanční sankce.