Článek
Hlavní problém představuje obsah cukru v nápojích, uvádí list Der Standard. Ten podporuje množení bakterií, kterému by bylo v čističkách možné zabránit jen masivním větráním, které je velmi energeticky náročné. „Pokud byste chtěli jezero koly zlikvidovat prostřednictvím čističek odpadních vod, trvalo by to roky,“ uvedl provozní ředitel čističky v Korneuburgu a vědecký pracovník Technické univerzity ve Vídni Josef Tauber.
Další problém představuje kyselina fosforečná. Tu by bylo nutné nejprve neutralizovat, protože podporuje růst řas a v tomto ohledu mají čističky vod pevně dané limity. Tauber naopak navrhuje, aby byly nápoje nality do bioplynových stanic nebo digestoří v čističkách. Fermentací by tak dle něj mohla být dokonce čerpána energie.
Další odborníky navrhovanou možností likvidace je spalování, jež by mělo výhodu kompletní likvidace. Samozřejmě by tak ovšem byla znemožněna recyklace PET lahví. Navíc ke spalování odpadu bez nutnosti zbavovat se kapalin uvnitř, je potřeba speciální rotační pec. Pokud by nějaká společnost, jež takovou pecí disponuje, jako například Wien Energie, s poskytnutím svých služeb Coca-Cole souhlasila, opět by šlo o dlouhý proces, než by bylo postupně spáleno všech 14 milionů litrů kapaliny.
Takto mohutné stažení produktu z trhu je pravděpodobně tím největším v dějinách Rakouska. Krom likvidace staženého materiálu, jež by společnost mohla vyjít na miliony eur, se tak rakouská Coca-Cola musí soustředit také na opětovné získání důvěry zákazníků. „Bezpečnost je nyní na prvním místě,“ řekl k událostem mluvčí společnosti.