Článek
Podle HPA byla Marina Litviněnková kontaminována jen minimálně. Úroveň radiace prý není naštěstí natolik silná, aby jí způsobila v krátké době nemoc. Výsledky jsou prý relativně uklidňující a riziko zhoršení v dlouhodobé perspektivě je velmi slabé, uvedla agentura. Litviněnková prý není v nemocnici.Analýzy provedené u dalších členů rodiny Alexandra Litviněnka podle agentury "neodhalily nic znepokojivého".
Otráven přítel i manželka
Vedle Litivněnkovy ženy je prý kontaminován i Litivněnkův kontakt Mario Scaramella, který má v organismu "značné množství polonia".
Scotland Yard nepotvrdil, že se jedná konkrétně o Litviněnkovu ženu a Scaramellu, všechna britská média včetně BBC je však takto identifikovala.
Scaramella se setkal s Litviněnkem 1. listopadu kolem 15. hodiny v japonské restauraci na Piccadilly v centru Londýna. Tentýž večer se u Litviněnka projevily první příznaky otravy, na niž potom 23. listopadu zemřel. Vysoce radioaktivní polonium 210 vyšetřovatelé objevili v jeho moči až den po jeho smrti. [celá zpráva]
V minulosti Scaramella pracoval jako poradce italského parlamentního výboru zkoumajícího dokumentaci kolem někdejších sovětských výzvědných aktivit v Itálii, nyní se označuje za bezpečnostního konzultanta.
Na schůzce informoval Litviněnka o skutečnosti, že jejich životy jsou zřejmě v nebezpečí, které jim hrozí od petrohradského zločineckého podsvětí. [celá zpráva]
Pitva Litivněnka za přísných bezpečnostních opatření
V Britské královské nemocnici v Londýně také v pátek skončila pitva ostatků bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Její výsledky by měly být zveřejněny až za několik dní. informovala o tom BBC.
Patologové pracovali ve speciálních oblecích a v místnosti byla průběžně měřena úroveň radiace.
Výsledky pitvy mají zodpovědět to, kdy přesně byl Litviněnko kontaminován, a jak se polonium dostalo do jeho těla.
Podle BBC britský Scotland Yard požádal o pomoc při vyšetřování případu svůj americký protějšek - FBI.
Spojitost mezi otravou Gajdara a Litviněnka nepotvrzena
Nepotvrzeny zatím zůstávají informace o souvislosti nejasné indispozice ekonoma a bývalého ruského premiéra Jegora Gajdara s nedávným úmrtím někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka.
Možným vztahem mezi smrtí Litviněnka a náhlým onemocněním Gajdara, umírněného kritika Vladimira Putina, se budou zabývat i britští vyšetřovatelé.
Gajdarovi se přitížilo v pátek 24. listopadu na přednášce v Irsku, kde prezentoval svou knihu. Nyní je v ruské nemocnici ve stabilizovaném stavu, lékaři ale stále nedokázali přesně určit, co jeho potíže způsobilo.