Článek
„Nevylučuji, že agresivní protiruská politika Kišiněva povede k tomu, že se Moldavsko buď stane součástí jiného státu, nebo přestane existovat úplně,“ prohlásil v rozhovoru pro KP Patrušev.
Putinův poradce bez dalších podrobností dále uvedl, že by moldavské úřady neměly v Podněstří hledat nepřátele, ale raději se poučit ze svých chyb a začít situaci napravovat.
Ruská federace moldavské Podněstří již více než třicet let okupuje a na jeho území má několik tisíc vojáků. Území má dlouhodobě proruskou vládu, která dokonce Moskvu poprosila, aby jí poskytla ochranu před moldavskými úřady.
Moldavský premiér: Stále plánujeme začlenit Podněstří. Nejprve ale musí zmizet ruští vojáci
Podněstří v současnosti řeší nedostatek plynu, který do celého Moldavska přestala dodávat Ruská federace. S energetickou krizí se regionu snaží pomoct moldavská vláda, podněsterští politici to nicméně odmítli a tamní samozvaný vůdce Vadim Krasnoselskij se místo toho obrátil na Moskvu, kde tento týden jednal s ruskými zástupci.
Kromě toho, že by mohlo přestat existovat Moldavsko, by podle Patruševa z mapy světa mohla zmizet také Ukrajina, proti níž Ruská federace již téměř tři roky vede agresivní válku.
„Je možné, že v tomto roce (Ukrajina) přestane existovat úplně,“ prohlásil krátce poté, co připomněl, že Rusko si ve svých zákonech svévolně přivlastnilo ukrajinský Krymský poloostrov a čtyři ukrajinské oblasti, které ani celé neokupuje: Chersonskou, Luhanskou, Záporožskou a Doněckou oblast.
Oblasti Rusové připojili v září 2022, Krymský poloostrov po anexi v roce 2014. Drtivá většina světa to neuznává.
Kolem Ruska se to vybarvuje. Zájemců o vstup do EU přibývá
Argumentace Slovenskem a spol.
Patrušev se dále rozpovídal o možném jednání o příměří na Ukrajině. Podle něj by mělo proběhnout výlučně mezi Ruskou federací a Spojenými státy americkými.
„Bez účasti dalších západních zemí. S Londýnem nebo Bruselem si nemáme co říct,“ sdělil dále poradce s tím, že Evropská unie prý už nemá právo mluvit jednotně. Vysvětlil to tím, že prý země, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Rakousko, „mají zájem na stabilitě v Evropě a zaujmou vyvážený postoj s ohledem na Rusko“, uvedl ve zjevné narážce na proruské politiky v těchto zemích.
Nikolaj Patrušev se stal poradcem ruského diktátora letos 14. května. Předtím od 12. května 2008 až do 12. května 2024 pracoval jako generální tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace (FSB), kterou po svém konci na ministerstvu obrany převzal exministr rezortu Sergej Šojgu.