Článek
List The Wall Street Journal usuzuje, že se Putinovi vymstila válka na Ukrajině, nedělník The Sunday Times zase hovoří o ponížení ruského prezidenta.
„Povstání jednotek wagnerovců vedené Jevgenijem Prigožinem je definitivním potvrzením toho, jak katastroficky se válka na Ukrajině pro Putina vyvíjí. I když ruský vůdce bude mít navrch v bitvě proti wagnerovcům, je těžké si představit, že Putin může takové ponížení přežít. Jeho prestiž, jeho moc, a dokonce i jeho život jsou teď dány všanc,“ napsal Gideon Rachman v deníku Financial Times. „Před 15 měsíci stála armáda Vladimira Putina před Kyjevem. Teď ruský lídr bojoval o to, aby udržel Moskvu,“ shrnul komentátor.
Také Peter Baker v deník The New York Times došel k závěru, že vzpoura wagnerovců je pro Putina největší výzvou za dobu jeho vlády. „Krátkodeché povstání naznačuje, že Putinova moc je nejvíce oslabená od chvíle, kdy se před více než dvěma desetiletími dostal do úřadu,“ píše.
Italský deník La Stampa chápe vzpouru jako důkaz, že Rusko zachvátil chaos, bulvární britský nedělník Suday Mirror má na první straně titulek „Teror se obrátil proti diktátorovi, Putin balancuje na hraně“.
„Vojenské povstání ve vlastní zemi. Horší obrat mohlo původně plánované rychlé obsazení Ukrajiny vzít jen těžko. Putin Rusko a svou vlastní moc namísto posílení destabilizoval,“ domnívá se deník Neue Zürcher Zeitung.
Další švýcarský list Tages Anzeiger píše, že i když vzpoura trvala krátce, nebude po ní nic stejné jako dřív. „Prezident vychází z tohoto dramatu silně oslabený, lidé jsou znejistění,“ stojí v komentáři.
Morawiecki nevyloučil napětí, Pobaltí se koordinuje s Finskem
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že to, co se v Rusku v sobotu odehrálo, vedlo k „velmi ambivalentním závěrům“. Přestože Polsko vnímá situaci jako vnitřní záležitost Ruska a podle Morawieckého není v této fázi potřeba zvyšovat bojovou pohotovost v zemi, „na hranicích s Běloruskem může podle něj dojít k dalšímu napětí“. Šéf polské vlády se proto dnes chystá na hranici osobně vyrazit, řekl podle rmf24.pl. Varšava pracuje na opevnění své hranice a východní hranice NATO s Běloruskem delší dobu, železné a betonové zátarasy mají lemovat celých 418 kilometrů polsko-běloruské hranice.
Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs v lotyšském rozhlasu uvedl, že jeho země společně s Litvou, Estonskem a Finskem koordinuje zesílená opatření na vnější hranici a v případě potřeby společně rozhodne o uzavření hranic s Ruskem a Běloruskem. V tuto chvíli to podle něj není nutné.