Článek
Informace o možném vydání Snowdena podle NBC shromáždily americké tajné služby. Moskva prý o předávce uvažuje od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Současný šéf Bílého domu se opakovaně nechal slyšet, že stojí o stabilizaci v současnosti velmi napjatých americko-ruských vztahů. V podobném duchu se vyjadřoval i ruský prezident Vladimir Putin, a whistleblower by tak mohl stát nástrojem tohoto sbližování.
Snowdenův právník informaci nechtěl potvrdit, o ničem prý neví. „Tým Snowden neobdržel žádné signály a nemá proto důvod k obavám. Samotný whistleblower byl sdílnější. Na Twitteru napsal, že jsou takové zvěsti důkazem, že nespolupracoval ani nespolupracuje s ruskými tajnými službami.
„Konečně důkaz, že jsem nikdy nespolupracoval s ruskými zpravodajci. Žádná země nesměňuje špióny, protože by si ostatní báli, že budou další na řadě,“ tweetnul Snowden.
Finally: irrefutable evidence that I never cooperated with Russian intel. No country trades away spies, as the rest would fear they're next. https://t.co/YONqZ1gYqm
— Edward Snowden (@Snowden) February 10, 2017
Nesmysl, tvrdí Peskov
Bílý dům se k věci nechtěl vyjadřovat, americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Snowdenovo vydání uvítalo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to ale označil za nesmysl.
Americký prezident se v minulosti nechal slyšet, že pokud usedne v Bílém domě, Putin mu whistleblowera vydá. „Myslím si, že je to totální zrádce. A kdybych byl prezidentem, Putin by ho předal,“ nechal se Trump slyšet ještě před svým zvolením. V říjnu roku 2013 zase napsal na Twitteru, že je Edward Snowden špión a měl by být popraven.
Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf CIA Mike Pompeo. „Domnívám se, že by byl odpovídající výsledek uložení trestu smrti,“ řekl podle NBC.
Edward Snowden předal v červnu 2013 v Hongkongu redaktorovi Guardianu dokumenty o různých špiclovacích programech amerických tajných služeb a rozpoutal tím skandál s celosvětovými důsledky.