Článek
"Hovořili jsme o potřebě co nejrychlejšího ukončení krveprolití, o potřebě posunout se směrem k politickému řešení všech otázek," řekl Putin po schůzce novinářům. Dodal, že Rusko mírový proces podpoří, ukrajinští vzbouřenci však musí být přizváni k jednání.
Kyjev viní Rusko z podpory vzbouřenců a v minulosti obvinil rebely, že porušovali podmínky příměří.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Jednání budou pokračovat
I když se od schůzky prezidentů neočekával průlom, znamenala zřejmě nastartování procesu vyjednávání. Zatímco ruský prezident hodnotil minská jednání jako „celkově pozitivní“, Porošenko po setkání uvedl, že se má oživit práce tzv. kontaktní skupiny představitelů Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a jednat spolu mají také pohraničníci a náčelníci generálních štábů Ruska a Ukrajiny.
Podle ukrajinského prezidenta se také podařilo dosáhnout dohody o propuštění Ukrajinců zadržovaných v Rusku.
Porošenko také tvrdí, že všichni účastníci minské schůzky "bez výjimky" podpořili logiku jeho mírového plánu.
Ukrajinský prezident před časem představil plán, který předpokládá odzbrojení povstalců a jejich svobodný odchod z Ukrajiny. "Připravíme cestovní mapu s cílem co nejdříve dosáhnout příměří, které ale rozhodně musí být oboustranné," řekl podle BBC.
Související témata
Summitu se kromě prezidentů Ruska a Ukrajiny zúčastnili ještě prezidenti Běloruska Alexandr Lukašenko a Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a také zástupci Evropské unie v čele se šéfkou zahraniční služby Catherine Asthtonovou.