Článek
Očekává se, že Putin bude se svým protějškem jednat o rozvoji dvoustranných vztahů a o urovnání ázerbájdžánsko-arménských vztahů včetně připravované mírové dohody, uvedl Kreml ještě před návštěvou.
Arménie a Ázerbájdžán v minulosti svedly dvě války o Náhorní Karabach ovládaný po tři desetiletí arménskými separatisty. Horskou enklávu nakonec Ázerbájdžán loni v září za bleskové operace zcela ovládl, většina Arménů z Karabachu uprchla. Jerevan nezasáhl a nezasáhly ani ruské jednotky rozmístěné v Karabachu jako mírové síly. V důsledku toho ochladly vztahy mezi Jerevanem a Moskvou, ač do té doby tyto země byly spojenci. Arménie se pak začala opět sbližovat se Západem.
Oficiální část Putinovy návštěvy začne v pondělí. Po položení věnců u hrobu Gejdara Alijeva a k věčnému ohni by měl ruský prezident jednat se svým hostitelem nejprve v úzkém a pak i v rozšířeném složení delegací. Po podpisu dokumentů se od prezidentů očekává prohlášení pro tisk, napsala agentura Interfax.
Použijte na Ukrajině jaderné zbraně, vyzval Putina ruský fyzik
Stanice BBC se na svém ruskojazyčném webu pozastavila nad tím, že Putin vyrazil na návštěvu Ázerbájdžánu v době, kdy se na ruském území vedou boje proti ukrajinským jednotkám, které vpadly do Kurské oblasti. Je to první Putinova návštěva Ázerbájdžánu poté, co Moskva před více než dvěma lety rozpoutala válku proti Ukrajině. Západ následně Putina kvůli anexi ukrajinského území izoloval, ruský prezident se ale snaží upevnit si vztahy s dosavadními spojenci a najít si nové.
Dohodu o spojenectví s Ázerbájdžánem Putin podepsal v době invaze na Ukrajinu. Ázerbájdžánská vláda, ačkoliv udržuje dobré vztahy s Ukrajinou i Západem, se nikdy od Putina neodvrátila. Návštěva představuje pro ruského prezidenta možnost předvést světu, že má podporu. Je příznačné, že návštěva v Ázerbájdžánu následuje po Putinových návštěvách Severní Koreje a Vietnamu, dodává BBC.