Článek
Putin v letovisku Jalta vedl zasedání státní rady. „Uvolnění vízového režimu téměř vždy vede ke zvýšení počtu turistů,“ prohlásil prezident, podle něhož stojí za to rozšířit bezvízový styk, který se už vztahuje na turisty z Číny, také na občany dalších zemí uskupení BRICS. Putin kromě jiného poznamenal, že po zrušení vízové povinnosti přibylo na Krymu dvojnásobně izraelských turistů a o 41 procent narostl počet návštěvníků z Turecka.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Rusko anektovalo ukrajinský Krym loni v březnu. USA a Evropská unie na to reagovaly vyhlášením ekonomického a obchodního embarga, které zčásti vedlo k tomu, že ruská ekonomika po šesti letech upadla do recese. Návštěvu Krymu bojkotují také Ukrajinci, kteří dříve tvořili 70 procent návštěvníků v letní sezóně.
Moskva se nabídkami levných pobytů snaží na Krym lákat zaměstnance státních podniků, ti ale často preferují tradiční přímořské destinace v oblasti Středozemí či na Blízkém východě. Doprava z ruské pevniny je složitá, navíc ji ztěžuje chátrající infrastruktura. Prezident Putin proto také v pondělí v Jaltě navrhl prověrku ubytovacích zařízení na Krymu, která by podle něj měla být „pohodlná, zajímavá a levná“.
Pád rublu koneckonců rozvoji domácího turismu nahrává už od loňska, kdy dovolenou v rodné zemi upřednostnilo o 30 procent Rusů více než o rok dříve.
Své plány na Krymu má i šéf autonomní správy Sergej Aksjonov, dosazený po anexi Moskvou, napsala ČTK. Přišel s návrhem, aby do léčebných procedur v krymských lázních byla zařazena konzumace alkoholu, konkrétně ruského vína. Nápoj by se užíval v rámci speciální terapie.
Kyjev: Putinova návštěva je další provokace
Návštěvu ruského prezidenta na Krymu tvrdě odsoudil Kyjev. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že Putinova cesta byla součástí širšího plánu na rozdmýchání nového napětí na východní Ukrajině a militarizace „okupovaného poloostrova“.
Související témata
„Je to výzva civilizovanému světu a pokračování plánu eskalovat situaci, které na Donbasu vykonávají ruští vojáci a žoldnéři,“ uvedl Porošenko. Krym má podle něj budoucnost pouze v případě, že zůstane součástí Ukrajiny.