Článek
Vztahy Ruska a Západu se vyhrotily na konci loňského února, když ruská vojska na Putinův rozkaz vpadla na Ukrajinu.
Putin ve středu hovořil při ceremoniálu předávání pověřovacích listin, kterého se v Kremlu zúčastnilo na 17 velvyslanců.
Nové americké velvyslankyni Lynne Tracyové řekl, že Spojené státy v rámci své zahraniční politiky využívají nástroje jako „podporu barevných revolucí a podporu převratu v Kyjevě v roce 2014, které vyústily v současnou ukrajinskou krizi a negativně přispěly ke zhoršení rusko-amerických vztahů“.
Putin tím zopakoval předchozí obvinění ruských představitelů, podle kterých Rusko k vpádu na Ukrajinu vyprovokovalo chování Washingtonu a dalších západních zemí či členů NATO.
Putin accepts the credentials of the new US ambassador Lynne Tracy (and other ambassadors) and then proceeds to lecture her on “color revolutions," "support for the 2014 state coup in Kyiv" (and other things). (source: https://t.co/Hf2WCcI2AM) pic.twitter.com/vFgBm0TafU
— Mike Eckel (@Mike_Eckel) April 5, 2023
Moskva Spojené státy také opakovaně viní z toho, že se podílely na svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.
„Přítomný vedoucí evropské delegace pravděpodobně sdílí názor, že vztahy mezi EU a Ruskem se v posledních letech výrazně zhoršily,“ řekl Putin unijnímu velvyslanci Rolandu Galharagueovi.
Za ochlazení vztahů je ale podle Putina zodpovědná Evropská unie. Ta v posledních letech opustila svou původní ideu ekonomické spolupráce a „zahájila geopolitickou konfrontaci s Ruskem“, citovala Putina agentura TASS.
Evropské země i Spojené státy vojensky i hospodářsky podporují už déle než rok se bránící Ukrajinu a na Rusko uvalily řadu hospodářských sankcí.
Dánsko ve středu ruský vůdce vyzval, aby podpořilo ruský návrh na zřízení nezávislé komise, která by vyšetřila poškození plynovodů Nord Stream.
Dosud nevysvětlené exploze zasáhly 26. září tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy.