Hlavní obsah

Putin poprvé telefonoval se syrským vůdcem Šarou. Asada ani základny neprobírali, tvrdí Kreml

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu poprvé telefonoval s novým syrským vůdcem, prozatímním prezidentem Ahmadem Šarou. Podle komuniké, které vydal Kreml, se Putin nezmínil ani o vydání syrského exprezidenta Bašára Asada z Ruska, ani o osudu ruských základen v Sýrii.

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin během jednání se svým týmem v Kremlu (únor 2025)

Článek

Putin podle listu Kommersant potvrdil připravenost Ruska pomoci ke zlepšení situace v Sýrii, mimo jiné poskytnutím humanitární pomoci. Kreml na svém telegramovém účtu telefonát charakterizoval jako „konstruktivní, věcný a obsažný“, pochvaloval si „důkladnou výměnu názorů“. Podle komuniké, které Putinův úřad vydal, ale nepadlo ani slovo o vydání Asada, které Damašek požaduje, ani o osudu ruských základen v Sýrii.

O ruských základnách Tartús a Hmímím přijeli do Damašku na konci ledna jednat náměstek ruského ministra zahraniční Michail Bogdanov a Alexandr Lavrentijev, Putinův zmocněnec pro Sýrii. Během prvních rozhovorů v Damašku od pádu Asada ale získali pouze vágní prohlášení, že „otázka budoucnosti ruských základen v Sýrii vyžaduje další jednání“.

Foto: Francisco Seco, ČTK/AP

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara

Syrská strana v čele se Šarou zato vznesla jasný požadavek, aby jí Rusko vydalo Asada. Zároveň Bogdanova s Lavrentijevem upozornila, že obnovení důvěry, o němž v souvislosti se základnami hovořili, bude možné jen skrze „konkrétní opatření, jako je kompenzace a rekonstrukce“, související s ruskou rolí v občanské válce v Sýrii a uznání „minulých chyb“.

Jednání budou pokračovat, slyšel Putin

Ruská strana ale žádné chyby uznat nechtěla, a tak se delegace rozešly s příslibem, že Damašek a Moskva „budou dále jednat“. Ke stejnému závěru se dopracoval podle vyjádření Kremlu také Putin.

Vydejte Asada. Ruská delegace v Sýrii narazila

Blízký a Střední východ

Novou syrskou vládu sestavilo loni v prosinci islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které svrhlo Asadův režim. Samotný prezident s rodinou poté uprchl do Ruska.

Moskva, která Asadovi před jeho pádem léta vojensky pomáhala proti povstaleckým silám, až dosud doufala, že si své dvě základny v Sýrii udrží. Tartús a Hmímím jsou totiž pro Rusko důležité pro udržení přítomnosti na Blízkém východě a ve východním Středomoří. Nejnovější vývoj naznačuje, že to bude stát hodně úsilí, ústupků a v neposlední řadě také peněz.

„V politice nejsou trvalí nepřátelé.“ Ministr obrany Sýrie nevyloučil zachování ruských základen

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám