Článek
Bílý dům podle agentury dosud neodpověděl na žádost o vyjádření. Mluvčí Kremlu se vyhnul uvedení podrobností ohledně Putinova návrhu, jen řekl, že „se probíraly některé nové myšlenky“ a že se na nich „bude pracovat“.
Podrobnosti ohledně toho, o čem spolu oba prezidenti jednali v Helsinkách, zůstávají skrovné, a to hodně z nich přichází z Ruska, poznamenal Bloomberg. Dodal, že zatímco Putin vykreslil svůj návrh ohledně referenda pod mezinárodním dohledem na východě Ukrajiny jako důkaz snahy vyřešit čtyři roky trvající konflikt, tento nápad bude nejspíše těžké „prodat“ Ukrajině a jejím evropským podporovatelům, kteří se chtějí nadále držet mírových dohod, uzavřených za evropského zprostředkování v Minsku v roce 2015.
Pokud je Putinovo líčení Trumpovy reakce přesné, mohlo by to naznačovat pružnější přístup Spojených států. V Helsinkách Trump rovněž souhlasil, že zváží Putinovu žádost o vyslechnutí bývalého amerického velvyslance v Moskvě, což podle kritiků měl Trump rovnou zamítnout.
Putinovy návrhy znepokojí ukrajinské představitele tím spíše, že Trump minulý týden ponechal otevřenu možnost uznat ruskou anexi Krymu, po které následovalo povstání separatistů v Donbasu, poznamenal Bloomberg. Kyjev nabídl oblastem ovládaným separatisty autonomii pod svou vládou a podporuje myšlenku rozmístit zde mezinárodní mírové síly.