Článek
Putinova návštěva Mongolska bude od vydání zatykače v březnu 2023 vůbec první návštěvou země, která podepsala Římský statut. Ten nařizuje povinnost Putina zatknout, pokud se objeví na území kterékoli z více než 120 signatářských zemí.
Jak ale s odkazem na dvě osoby obeznámené s přípravami Kremlu uvedla agentura Bloomberg, Putin dostal dopředu ujištění, že zadržen nebude.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov navíc prohlásil, že Rusko nemá žádné obavy, že by k takovému kroku mělo dojít. „Žádný takový problém nemáme,“ uvedl Peskov v reakci na dotaz, zda Mongolsko poskytlo záruky, že Putina nezatkne. „Žádné obavy, s přáteli v Mongolsku vedeme skvělý dialog,“ cituje exilový list The Moscow Times mluvčího Kremlu.
Rusko a mír? Ne, chce boj
„Neexistuje žádné riziko Putinova zatčení,“ řekl Sergej Markov, politický konzultant blízký Kremlu. „Před každou zahraniční cestou je předem dohodnuto celé spektrum formátu jednání a hostitelská země dává stoprocentní záruky, že Putin ani žádný člen delegace nebude zadržen,“ dodal.
Agentura Bloomberg uvedla, že se mongolské ministerstvo zahraničí v pátek sešlo se zástupci „mnoha zahraničních velvyslanectví“, aby vysvětlilo Putinovu návštěvu, která je formálně spojena s oslavami 85. výročí bitvy u řeky Chalchyn z roku 1939 proti japonským jednotkám. Putina na návštěvu pozval sám mongolský prezident Uchnágijna Churelsuca.
Putin však takovou cestu ještě neriskoval, připomněla americká agentura. Ruský vůdce v Jihoafrické republice vynechal loňský summit vedoucích představitelů uskupení BRICS, které zahrnuje také Čínu, Brazílii nebo Indii. Rovněž se rozhodl nejet na loňský summit G20 v Indii, a to i přesto, že Indie, stejně jako Rusko nebo USA, není součástí ICC.